Europa i świat po 1989 roku

06.04.2018

Para prezydencka spotkała się z uczestnikami akcji "Wielkanoc w Polsce"

Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda spotkali się w piątek w Pałacu Prezydenckim z Polakami z Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu, uczestniczącymi w XIX edycji akcji "Wielkanoc w Polsce".

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, para prezydencka objęła tę akcję swoim honorowym patronatem.

W czasie spotkania - jak podaje KPRP - prezydent wyraził uczestnikom akcji wdzięczność za "przechowywanie naszej tradycji, języka i obyczajów, które są tak niezwykle ważne dla naszej kultury, dla naszej tożsamości i dla naszego bytu jako narodu, niezależnie od tego, w której części świata się znajdujemy". "Ta polskość pozostaje w państwa duszy przez kolejne pokolenia i dziękuję, że przekazujecie ją młodym" - dodał.

Prezydent podkreślił, że inicjatywę wielkanocnych spotkań z Polakami w siedzibie głowy państwa, podjęła Pierwsza Dama Maria Kaczyńska i że takie spotkanie z jej udziałem odbyło się 9 kwietnia 2010 roku, dzień przed katastrofą smoleńską.

Andrzej Duda nawiązał również do podpisanej w grudniu ubiegłego roku nowelizacji ustawy repatriacyjnej ułatwiającej powrót i osiedlanie się w naszym kraju osób polskiego pochodzenia. "Cieszę się, że teraz Polska bardziej się otwiera na tych, którzy chcieliby do niej powrócić" - zaznaczył.

Z inicjatywy prezydenta w grudniu 2016 r. Sejm przyjął zmiany w przepisach, które uprawniają uczniów szkół polonijnych oraz innych placówek uczących języka polskiego w obcych systemach oświaty do otrzymania legitymacji szkolnej, która upoważnia do korzystania z wielu ulg podczas pobytu młodych rodaków w Polsce. W czasie piątkowego spotkania prezydent podkreślał, że to "niezwykle symboliczne, że Polska wszystkie swoje dzieci traktuje jednakowo".

Podczas spotkania Agata Kornhauser-Duda wyraziła radość z możliwości patronowania pielgrzymce do Polski potomków dawnych zesłańców. "Dla nas to ogromny zaszczyt, że mogliśmy objąć z mężem XIX edycję +Wielkanocy w Polsce+ naszym honorowym patronatem, szczególnie że akcja odbywa się w roku, kiedy obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości" - powiedziała. "Bardzo mnie cieszy, że w kraju państwa pradziadków znaleźliście gościnę i odnaleźliście swoje rodziny" - dodała.

Małżonka prezydenta wyraziła też "ogromne uznanie dla stowarzyszeń +Wspólne Korzenie+ i +Wspólnota Polska+" - organizatorów pielgrzymki oraz dla wszystkich instytucji, bez których akcja nie mogłaby się odbyć. Podkreśliła rolę, jaką poprzez wieloletnią realizację cennych inicjatyw, odgrywają one w podtrzymywaniu polskiej tożsamości poza granicami kraju oraz w dbaniu o miejsca pamięci oraz o dobre relacje z sąsiadami.

Podczas wizyty w Polsce - jak informuje Kancelaria Prezydenta - rodacy ze Wschodu zwiedzą miejsca "szczególne dla Polaków", w tym m.in. Kraków, Częstochowę i Warszawę. W ciągu osiemnastu poprzednich lat Polskę odwiedziło ponad pół tysiąca osób. XIX edycja akcji "Wielkanoc w Polsce" potrwa do 10 kwietnia br. (PAP)

autor: Wiktoria Nicałek

wni/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL