II Rzeczpospolita

16.07.2018

Park przy dworku J. Piłsudskiego w Pikieliszkach zostanie odnowiony

Park przy dworku marszałka Józefa Piłsudskiego w podwileńskiej miejscowości Pikieliszki o powierzchni 7 ha zostanie odnowiony. Dobiega końca przygotowywanie planu technicznego – poinformowała w poniedziałek PAP przedstawicielka samorządu rejonu wileńskiego.

„Prace nad projektem technicznym dobiegają końca; w ubiegłym tygodniu odbyło się omawianie publiczne projektu i mamy nadzieję, że wkrótce zostanie on zatwierdzony” - powiedziała kierowniczka Wydziału Inwestycji Dorota Korwin-Piotrowska.

Szacuje się, że prace porządkowe, które mają się rozpocząć wiosną przyszłego roku i potrwają ponad rok, będą kosztować około 300 tys. euro. Finansowanie będzie pochodziło ze struktur unijnych i samorządowych.

W ramach realizacji projektu zostanie uporządkowany teren parkowy i brzeg przylegającego do niego jeziora, oczyszczone trzy stawy na terenie parku, zostaną wybudowane ścieżki rowerowe i spacerowe, ustawione ławeczki, pojemniki na śmiecie, tablice informacyjne oraz stojaki na rowery. Przed dworem zostaną założone dekoracyjne rabaty.

„Projekt jest przygotowywany w celu zwiększenia atrakcyjności rekreacyjnej i turystycznej tego miejsca, ale też z uwzględnieniem zachowania środowiska naturalnego” - wskazuje Korwin-Piotrowska.

Miejscowość Pikieliszki znajduje się około 20 km na północ od Wilna. Pierwsze wzmianki o dworze pochodzą z XVIII w. Budynek, który zachował się do dziś, pochodzi z początku XIX w. Jest to parterowy klasycystyczny dwór na wysokiej podmurówce, z portykiem o czterech kolumnach, stojący tuż nad brzegiem jeziora Żełosy.

Dwór w Pikieliszkach od 1930 r. należał do Józefa i Aleksandry Piłsudskich. W 1922 r. marszałek wraz z orderem Virtuti Militari otrzymał majątek Świętniki koło Starych Trok pod Wilnem, który po ośmiu latach Aleksandra Piłsudska wymieniła na Pikieliszki.

Po śmierci marszałka w 1935 r. dwór przeszedł na własność jego córek. Dzisiaj należy do samorządu rejonu wileńskiego. Czynna jest tu biblioteka, z dużej sali korzysta miejscowe koło Związku Polaków na Litwie, gdy organizuje spotkania i koncerty. Na terenie wokół dworu jesienią odbywają się dożynki rejonu wileńskiego.

„To dobrze, że park dworski zostanie odnowiony” - mówi w rozmowie z PAP Leokadia Minginowicz, od 1969 r. kierowniczka biblioteki znajdującej się w dawnym dworze i wielka znawczyni jego historii.

Jak wskazuje, „coraz częściej do Pikieliszek przyjeżdżają turyści z Polski, wycieczki autokarowe, rodziny”. Pani Leokadia chętnie dzieli się posiadaną wiedzą, pokazuje dawne zdjęcia dworu.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ dmi/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL