Stacjonujący w Polsce żołnierze NATO w Godzinę „W” oddadzą hołd powstańcom warszawskim w ramach prowadzonego przez Polską Fundację Narodową programu „Zwiastun” – poinformował w poniedziałek PAP Temistokles Brodowski z PFN.
W programie "Zwiastun" uczestniczą żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonujący w Bemowie Piskim (woj. warmińsko-mazurskie). Jego celem jest promocja wizerunku naszego kraju, budowanie pozytywnej świadomości na temat Polski wśród kadry oficerskiej i żołnierzy NATO.
"Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni mają okazję poznać historyczne wydarzenia związane z Powstaniem Warszawskim i Bitwą Warszawską 1920 roku. W poniedziałek po 78 latach od chwili, kiedy w Warszawie rozpoczęło się powstanie, będziemy wspólnie, w Muzeum Powstania Warszawskiego" - powiedział PAP Brodowski.
"Razem złożymy wieńce i oddamy cześć powstańcom w Godzinę W na Powązkach Wojskowych" - dodał.
Żołnierze NATO odwiedzą także izbę pamięci generała Ryszarda Kuklińskiego i muzeum księdza Jerzego Popiełuszki, a wracając do Bemowa Piskiego w Ossowie odwiedzą miejsca związane z wojną polsko-bolszewicką 1920 roku - podał Brodowski.
Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki ocenił, że program "Zwiastun" autentycznie buduje pozytywną świadomość na temat Polski wśród oficerów i żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO.
"Wyszliśmy z założenia, że żołnierze sił sojuszniczych stanowią naturalnych ambasadorów naszego dziedzictwa kulturowego. Roztoczyliśmy nad nimi opiekę o charakterze obywatelskim, opiekę edukacyjną, która pozwoli im poznać to, co dla nas najistotniejsze a związane z naszą piękną historią" - powiedział PAP prezes PFN.
"Podczas trwającego od pięciu lat projektu, Fundacja zaangażowała w przedsięwzięcie ponad 2500 żołnierzy amerykańskich, brytyjskich, chorwackich i rumuńskich" - podał.
To pierwsze obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego po agresji Rosji na Ukrainę - ten fakt nada inny charakter wizycie żołnierzy NATO - wiceprezes Cezary Andrzej Jurkiewicz. "Spodziewam się wielu emocji i pytań - sam bardzo przeżywam 1 sierpnia w Warszawie, od lat to dla mnie wyjątkowy dzień i tym chcę się podzielić z naszymi gośćmi" - stwierdził.
"Jestem przekonany o tym, że Warszawa - miasto nieujarzmione - stanie się dla nich bliskim i ważnym miejscem na mapie świata. Będą tu wracać, nie tylko sami, wierzę, że także ze swoimi rodzinami, aby podzielić się tym, co sami tu doświadczą. Temu służy projekt Zwiastun" - wyjaśnił
W ramach trwającej edycji programu PFN zorganizowała wyjazdy edukacyjne do miejsc, które są ważne z perspektywy polskiej historii i jednocześnie wskazujące na wielokulturowość, wielonarodowość i wielowyznaniowość Polski. Kadra oficerska i żołnierze NATO odwiedzili m.in. Muzeum Pamięci Sybiru, Wielką Synagogę, Monaster i Muzeum Ikon w Supraślu, a także Meczet w Bohonikach.
Wiceprezes PFN Michał Góras ocenił, że program "Zwiastun" z sukcesami buduje nie tylko platformę wzajemnych relacji, ale przede wszystkim pozytywną świadomość na temat Polski wśród stacjonujących u nas żołnierzy NATO.
Oprócz Batalionowej Grupy Bojowej NATO do programu włączono amerykańskich oficerów i żołnierzy 82 Dywizji Powietrznodesantowej, którzy przylecieli do naszego kraju.
Polska Fundacja Narodowa została założona pod koniec 2016 r. przez firmy PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP. (PAP)
autor: Aleksander Główczewski
ago/ ok/