Tysiące kobiet i dziewcząt - mimo deszczowej pogody - zgromadziły się w niedzielę w Piekarach Śląskich na swej dorocznej stanowej pielgrzymce. Witając pątniczki abp Wiktor Skworc po raz kolejny poruszył wiele kwestii społecznych, m.in. znów apelował o wolne niedziele.
Z kolei gość tegorocznego spotkania kard. Stanisław Ryłko w swej homilii zachęcał kobiety, by broniły ludzkiego życia "w każdej fazie jego rozwoju" i nie bały się "iść pod prąd dyktaturze narzucanych wam przez media wzorców kobiecości, małżeństwa i rodziny sprzecznych z Bożym planem".
Kard. Ryłko podkreślił też, że "sanktuarium piekarskie to klucz do zrozumienia duszy Śląska i Ślązaków". "Tutaj, od stuleci, pisze się niezmiernie ważny rozdział historii zbawienia ludu tej ziemi, ziemi Górnego Śląska" - zaznaczył.
Doroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich to – obok pielgrzymki mężczyzn - jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. W wielu rodzinach pielgrzymowanie do Piekar to tradycja, kultywowana od pokoleń.
Jak co roku, w tradycyjnym powitaniu skierowanym do kobiet zgromadzonych na kalwaryjskim wzgórzu, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc poruszył wiele kwestii społecznych, ważnych dla regionu i kraju.
Jednym z tematów, który - jak mówił metropolita - poruszany jest w Piekarach na przestrzeni ostatnich 50 lat, jest kwestia wolnej niedzieli. "A te słowa, które tutaj kiedyś padły, z tego wzgórza: +niedziela jest Boża i nasza+, te słowa są hasłem naszego zmagania o niedzielę, o odzyskanie niedzieli przez rodzinę, przez społeczeństwo" - podkreślił.
Mówił, że "nie może się doczekać" debaty sejmowej i "odpowiedniej ustawy" ws. inicjatywy obywatelskiej "Solidarności" o ograniczeniu handlu w niedzielę. W tym kontekście zaapelował też do szefowej resortu pracy o "więcej empatii wobec kobiet, których symbolem są te z nich, które w niedziele zmuszane są do obsługi kas w supermarketach".
"Rodzina potrzebuje nie tylko pomocy finansowej – programu 500+, ale także czasu dla siebie. Potrzebuje programu Niedziela+" – dodał metropolita. Te słowa pątniczki przyjęły brawami.
Zdaniem abp. Skworca niepodejmowanie tej sprawy jest lekceważeniem stanowiska "S" oraz Konferencji Episkopatu Polski. "Oczekujemy, że posłanki i posłowie z Górnego Śląska podejmą w Sejmie i Senacie działania, zgodnie ze znaną im w tej sprawie opinią wyborczyń i wyborców metropolii górnośląskiej" – powiedział.
Zwrócił się też do kobiet, by nieustannie one same dbały o świąteczny i religijny charakter niedzieli w swych rodzinach.
W swym słowie powitania hierarcha podziękował zgromadzonym pątniczkom m.in. za ich "wychowawczą służbę w domowej i kościelnej szkole wiary”. "To wy jesteście ewangeliczną solą tej ziemi" – mówił. Zachęcił też, by całymi rodzinami przygotowywały dzieci do sakramentów, m.in. do tzw. wczesnej Komunii Św.
Nawiązał również do kwestii wychowania dzieci, które "od zawsze było pierwszą troską kobiet". Mówił, że wiele kobiet zastanawia się dziś, jak wychowywać dzieci w chrześcijańskiej wierze i nie ulegać współczesnym pokusom.
Jako przykład takiej pokusy abp Skworc podał internet – "wielkie dobrodziejstwo i jednocześnie zagrożenie", przez które "coraz młodsze dzieci wpadają w uzależnienia". "Świat wirtualny zbyt często prowadzi do buntu, do izolacji od bezpośrednich relacji społecznych, często prowadzi do depresji, do arogancji, do agresji" – mówił. Zaznaczył jednak, że nie chodzi mu o walkę z internetem, ale o naukę odpowiedniego korzystania z niego.
Arcybiskup podniósł także kwestię trzeźwości i abstynencji alkoholowej, troski o zdrowie m.in. w zakresie zaprzestania nałogowego palenia papierosów, a także wspierania działalności pro live i tej związanej z duchową adopcją dziecka poczętego.
Ponadto hierarcha zaapelował o "mądre gospodarowanie pieniędzmi". Brak umiarkowania w tej kwestii – dodał – może prowadzić do zadłużania się. "Często ludzie w trudnej sytuacji – omamieni zapewnieniem na reklamowym plakacie, że te pożyczki są +od ręki+, +za darmo+ - kiedy trzeba spłacać lichwiarskie odsetki, szukają pomocy w parafiach. Oczekujemy od rządu dalszych działań, aby zapewnić obywatelom bezpieczne usługi finansowe w legalnych, kontrolowanych przez państwo instytucjach" – mówił.
Dziękował też wiernym za wsparcie finansowe na rzecz Kościoła, a także za samo przybycie i wytrwanie - mimo deszczowej pogody.
Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była uroczysta msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłko, archiprezbitera Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. W modlitwach uczestniczyli również biskupi z regionu.
W homilii kard. Ryłko powiedział, że w dzisiejszym świecie "toczy się batalia". "W naszych czasach siły wrogie Bogu stały się szczególnie aktywne i agresywne. I wielu ludzi ulega zmasowanej presji laicyzmu, odchodzi od Boga, eliminuje Boga poza nawias swojego życia, żyje tak, jakby Boga nie było" - wskazywał. Dlatego - dodał - należy mieć odwagę, by "wychodzić ku naszym braciom i siostrom żyjących na peryferiach wiary". Tutaj też otwiera się "wielkie pole do działania" dla kobiet.
Za papieżem Benedyktem XVI kaznodzieja zaznaczył, że kryzys Boga – "podstawowy problem naszych czasów" – prowadzi do kryzysu człowieka. "W naszych czasach wielkim zadaniem, jakie staje przed nami, uczniami Chrystusa, jest więc obrona człowieka, obrona prawdy o człowieku; jest to integralna część ewangelizacji w naszych czasach. Dzisiaj Chrystus tego od nas oczekuje, to jest nasz obowiązek" - mówił.
Zachęcił również kobiety, by stanęły "w pierwszej linii obrony człowieka". "Brońcie życia ludzkiego w każdej fazie jego rozwoju. Miejcie odwagę iść pod prąd dyktaturze narzucanych wam przez media wzorców kobiecości, małżeństwa i rodziny sprzecznych z Bożym planem. Dajcie się prowadzić Maryi" - apelował.
Spotkanie zakończy się popołudniowym nabożeństwem i procesją z obrazem Matki Bożej z kalwarii do bazyliki.
Podczas pielgrzymki abp Skworc przypomniał ponadto, że tegoroczną nagrodę "Lux ex Silesia" ("Światło ze Śląska") otrzymała prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz – literaturoznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego.
Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Pierwsza pielgrzymka do słynącego z cudownych uzdrowień obrazu przybyła tam w 1676 r. Pielgrzymka kobiet i dziewcząt z całego regionu nadchodzi do Piekar w pierwszą niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia), gromadząc co roku tysiące wiernych.
Agnieszka Kliks-Pudlik(PAP)
akp/ je/