W sobotę w Skwierzynie (Lubuskie) będzie obchodzona pierwsza rocznica ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej. Z tej okazji jest organizowany Dzień Kultury Kresowej i Dzień Solidarności z Ukrainą – poinformował rzecznik Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha.
Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej w kościele pw. Św. Mikołaja w Skwierzynie zostało ustanowione przez biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego 22 maja 2021 r. Dedykowano je w sposób szczególny przesiedleńcom z dawnych Kresów Wschodnich i ich potomkom.
Obchody o godz. 11 rozpocznie msza św. w kościele pw. św. Mikołaja pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy. Po niej nastąpi otwarcie Dnia Kultury Kresowej i Dnia Solidarności z Ukrainą.
W programie wydarzenia są: przegląd zespołów i kapel kresowych, festiwal kulinarny "Smaki Kresów", warsztaty kulinarne z Grażyną Dereń - propagatorką regionalnego dziedzictwa kulinarnego i koncert zespołu "Siewcy Lednicy". Wieczorem obchody zakończy Apel Jasnogórski.
Kustoszem sanktuarium ustanowiono proboszcza skwierzyńskiej parafii, ks. Kazimierza Małżeńskiego CM. Jego zdaniem, ustanowienie tego sanktuarium to z jednej strony nowy impuls duszpasterski dla lokalnej społeczności, z drugiej zaś – sposobność do odkrycia na nowo bogactwa wiary i kultury Kresowian oraz pomoc w ożywieniu pamięci o własnych korzeniach wśród nowych pokoleń.
Obraz Matki Bożej Klewańskiej pochodzi prawdopodobnie z przełomu XVII i XVIII w. Zdaniem historyków sztuki namalowano go w północnych Włoszech, względnie w Szwajcarii. Są również badacze, którzy wskazują raczej na Górny Śląsk jako miejsce pochodzenia wizerunku.
Obraz otaczany był czcią wiernych w kościele w Klewaniu na Wołyniu. Klewanianie byli przekonani, że opiece Maryi zawdzięczają ocalenie z rzezi wołyńskiej. Gdy 17 maja 1945 r. opuścili swoje rodzinne domy i udali się na tzw. Ziemie Odzyskane, zabrali ze sobą obraz Matki Bożej. 6 czerwca 1945 r. dotarli do Skwierzyny.
Najpierw obraz był ukrywany na plebanii, a w 1950 r. umieszczono go w kaplicy pod chórem skwierzyńskiego kościoła. Po 18 latach przeniesiono go do ołtarza głównego. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ mhr/