Piknik w Manufakturze, wystawy i gra miejska przygotowane przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych, a także wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości z defiladą kompanii honorowych to wydarzenia, na które mieszkańcy Łodzi będą mogli wybrać się w piątek.
Obchody rozpocznie uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, która o godz. 10 w Bazylice Archikatedralnej będzie celebrowana przez metropolitę łódzkiego arcybiskupa Grzegorza Rysia. Po niej przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza odbędą się oficjalne obchody z udziałem władz regionu. Zaplanowano m.in. zmianę warty, apel pamięci, salwę honorową i defiladę kompanii honorowych.
Organizacja uroczystości będzie wiązała się z utrudnieniami w komunikacji miejskiej. W godz. 9.30-12.15 zamknięta będzie ul. Piotrkowska między Brzeźna i Tymienieckiego; tramwaje będą w tym czasie kierowane objazdami.
Mniej formalny charakter będzie mieć Piknik Niepodległościowy organizowany po raz 11. w Manufakturze. W tym roku, po raz pierwszy w Łodzi, pojawi się na nim Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa". To interaktywna przestrzeń z pokazami VR, hologramami i makietami, przedstawiająca historię pierwszych lat polskiej niepodległości.
Od godziny 11 na Rynku Włókniarek Łódzkich będzie można oglądać także ekspozycje, wystawy i stoiska promocyjne jednostek wojskowych, Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i Krajowej Administracji Skarbowej a także militarnych grup rekonstrukcyjnych – m.in. Stowarzyszenia B3 – Be Free, GRH Południe czy Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej w Radomiu.
Jak zapowiedzieli organizatorzy, Wojskowe Zakłady Lotnicze pokażą 10-metrowy śmigłowiec bezzałogowy ILX, a 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku - robota pirotechnicznego i sprzęt wysokościowo-ratowniczy. Jacek Pniewski, łódzki kolekcjoner militariów, zaprezentuje trzy intrygujące pojazdy wojskowe, w tym czołg T55. Wyposażenie i etatową broń drużyny szwadronu kawalerii powietrznej będzie można zobaczyć w namiocie 1. batalionu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej.
Na rynku Manufaktury będą też wystawy - łódzkiego Instytutu Pamięci Narodowej "Łodzianie w wojnie polsko-bolszewickiej" oraz dwie ekspozycje Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi - poświęconą zwierzętom w Wojsku Polskim a także -prezentowaną po raz pierwszy - przedstawiającą historię więzienia przy ul. Gdańskiej.
Urząd Miasta Łodzi przygotował pokaz rekonstrukcji historycznych, których tematem będzie życie codzienne sto lat temu. Zobaczymy np. zakład szwalniczy, szewski, atelier fotograficzne, gabinet urzędnika. Pojawią się też grupy rekonstrukcji historycznej w strojach reprezentujących różne warstwy społeczne z lat 20. XX wieku oraz różne formacje wojskowe.
Wśród atrakcji Pikniku będzie strzelnica – a w niej jedyny w Europie Monitor Gun Power SMT – interaktywny monitor odporny na kule. Polski Związek Łowiecki zaproponuje pokazy sokolników i rozgrzewającą grochówkę, a Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych - zupę "dary lasu".
W samo południe uczestnicy zaśpiewają hymn państwowy, zaś około godz. 13 na rynek Manufaktury wjedzie uroczyście sam Marszałek Piłsudski, który zostanie powitany na scenie przez władze miasta. Naczelnik zaintonuje hymn, a na scenie pojawią się poczty sztandarowe.
Popołudniowa część Pikniku upłynie pod znakiem śpiewanek patriotycznych intonowanych przez harcerzy i harcerki Z ZHP. Około godz. 17 druhowie rozpalą i poprowadzą uroczyste ognisko "Skry Niepodległości". Piknik zakończy się o godz. 17.30, ale niektóre pojazdy wojskowe zostaną na terenie Manufaktury aż do niedzieli.
Z kolei w godz. 10-16 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych będzie można wykonać kokardy narodowe, zagrać w gry planszowe i karciane lub ułożyć megapuzzle i wziąć udział w rodzinnym karaoke pieśni patriotycznych.
Muzeum organizuje także grę miejską "Łódzcy bohaterowie II. Na tropie tajemnic Niepodległości". Uczestnicy będą przemierzać ulice Śródmieścia i Starego Polesia, gdzie napotykają ślady łódzkich społeczników, polityków, harcerzy i bojowców, którzy ponad 100 lat temu stanęli do walki o wolną Polskę i wolną Łódź. Start o godz. 12 przy Targu na rogu Kilińskiego i Jaracza.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/