Pisanki z różnych regionów Polski i świata ze zbiorów Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie) znajdą się w najnowszym katalogu „Barwna tradycja”. Muzeum chce w ten sposób przybliżyć różne tradycje pisankarskie i ich twórców.
W Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, które jest skansenem, działa Muzeum Pisanki. Powstało w 2004 roku na bazie kolekcji ponad tysiąca pisanek, które podarowała prof. Irena Stasiewicz-Jasiukowa, gromadząca je przez 35 lat. Pani profesor zmarła w 2011 r. Zbiór w ciechanowieckim muzeum systematycznie się powiększa. Liczy obecnie ponad 2,7 tys. pisanek z całego świata.
Muzeum dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce wydać katalog z pisankami pt. „Barwna Tradycja”. „Chcemy w katalogu graficznie, w ciekawy sposób zaprezentować i barwnie opisać naszą kolekcję pisanek” – powiedziała PAP wicedyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu Anna Wiśniewska.
Pisanki zgromadzone w Ciechanowcu wykonane są różnymi technikami - m.in. batikową, czyli pisane gorącym woskiem i rytowniczą - gdy wzory wydrapuje się szpilką. Są też malowane farbami, dekorowane materiałem, wycinankami, makiem i ziarenkami ryżu. Do ich wyrobu używano nie tylko jaj kurzych czy gęsich, ale też pingwinich i strusich. Są też pisanki drewniane i szklane.
Pisanki pochodzą z różnych regionów Polski - są w kolekcji m.in. łowickie, kurpiowskie, kaszubskie, łemkowskie, opolskie, łużyckie, podhalańskie, lipskie i z fajansu włocławskiego. A także pisanki z różnych regionów świata m.in. Huculszczyzny, Nowogródczyzny, Ukrainy, Rosji, Czech, Chin, Japonii i Kenii.
Anna Wiśniewska podkreśliła, że katalog będzie okazją do opowiedzenia o różnorodności kulturowej i zapoznania się z rzemiosłem pisankarskim. Przedstawione zostaną też zasłużone dla pisankarstwa i kultury osoby, gdyż - jak zaznaczyła – „za każdą pisanką stoi człowiek”.
Przypomniała, że muzeum wydawało wcześniej nieduże wydawnictwa tematycznie opisujące pisanki ze zbiorów. Dodała, że prof. Stasiewicz-Jasiukowa nie zdążyła opisać wszystkich pisanek, a przez lata zbiór się powiększył, stąd pomysł - jak wyjaśniła - by zamieścić je w jednym wydawnictwie.
Katalog ma powstać do końca roku. Będzie wydany w czterech językach: po polsku, angielsku, niemiecku i rosyjsku. Ma być też dostępny w wersji elektronicznej.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ pat/