Warsztaty, wystawy czasowe i ekspozycja podróżująca po Polsce - to niektóre z projektów edukacyjno-kulturalnych, jakie Muzeum Historii Żydów Polskich zaplanowało na lata 2013-2016. Łącznie ma to być ok. 3 tys. wydarzeń, z których skorzysta ponad 350 tys. osób.
Wydarzenia mają być skierowane głównie do dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i edukatorów, a także osób mających utrudniony dostęp do dóbr kultury i z niepełnosprawnościami.
"Ten projekt pozwala dotrzeć do blisko 100 miejscowości i miasteczek. Rozszerza także tematyczny zakres naszej działalności, ponieważ historia Żydów polskich jest tylko punktem wyjścia do dyskusji na temat tolerancji i wartości. Powala pokazać ogromną różnorodność i wielką wartość jaką do budowania kultury polskiej wnosi historia i kultura Żydów polskich, ale także innych grup, które na przestrzeni wieków tu mieszkały" - mówił podczas środowej konferencji prasowej p.o. dyrektor stołecznego muzeum Andrzej Cudak.
W ocenie podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Moniki Smoleń, to ważny projekt, jeden z największych programów edukacyjnych kierowanych głównie do dzieci i młodzieży, mający na celu" mówienie o różnorodności kulturowej i wspieranie kultury żydowskiej".
W sumie w projekcie pn. "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" ma uczestniczyć ponad 100 partnerów instytucjonalnych. W ramach projektu zaplanowano m.in. warsztaty fotograficzne, performatywne, muzyczne, wykłady, spotkania, debaty, inicjatywy miejskie, wystawy, publikacje oraz aplikacje na urządzenia mobilne. Częścią programu są też projekty realizowane w internecie.
"Ten program ma szansę dotrzeć do wielu grup odbiorców i co ważne wychodzi także poza ściany muzeum poprzez projekt tzw. muzeum na kółkach, by mówić o kulturze żydowskiej i zachęcić do odwiedzenia muzeum. Jego siłą jest także fakt, że sięgnie poza Polskę i będzie realizowany we współpracy z instytucjami norweskimi, a dzięki elementom wirtualnym, będzie dostępny dla szerokiej grupy odbiorców" - podkreśliła Smoleń.
W sumie w projekcie pn. "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" ma uczestniczyć ponad 100 partnerów instytucjonalnych. W ramach projektu zaplanowano m.in. warsztaty fotograficzne, performatywne, muzyczne, wykłady, spotkania, debaty, inicjatywy miejskie, wystawy, publikacje oraz aplikacje na urządzenia mobilne. Częścią programu są też projekty realizowane w internecie.
Do kluczowych projektów programu należy tzw. muzeum na kółkach - wystawa edukacyjna przedstawiająca historię i kulturę Żydów polskich, która od czerwca 2014 do kwietnia 2016 r. odwiedzi blisko 50 miejscowości w całym kraju. Towarzyszyć jej będą prowadzone m.in. przez edukatorów muzeum warsztaty, dyskusje, pokazy filmów i działania w przestrzeni miejskiej. Celem projektu jest propagowanie wiedzy o blisko 1000-letnim współistnieniu kultur polskiej i żydowskiej, wspieranie lokalnych inicjatyw dotyczących dialogu polsko-żydowskiego i ochrona dziedzictwa żydowskiego.
W ramach programu przygotowano też projekt "Spotkajmy się w muzeum", mający na celu edukację dzieci i młodzieży, zwłaszcza ze środowisk w niekorzystanej sytuacji społecznej; rodziców oraz edukatorów i nauczycieli z Polski i zagranicy. W jego ramach będą organizowane bezpłatne zajęcia i warsztaty dla dzieci na terenie muzeum, w szkołach i szpitalach, gry edukacyjne i akcje miejskie, a także działania edukacyjne dla nauczycieli: kursy, konferencje, wyjazdy i specjalistyczne publikacje.
Celem projektu "Oblicza różnorodności" jest przekazanie wiedzy o różnorodności kulturowej, etnicznej, religijnej i społecznej, co ma stworzyć przestrzeń do refleksji i dialogu. W jego ramach organizowane będą m.in. warsztaty fotograficzne i muzyczne, wykłady, spotkania, debaty i wystawy.
Częścią programu będzie też edukacja historyczna i obywatelska na bazie platform wirtualnych oferująca narzędzia internetowe i nowoczesne materiały edukacyjne w formie m.in. aplikacji mobilnych. Odbiorcy będą mogli udać się na wirtualny spacer po muzealnej wystawie głównej oraz po żydowskiej Warszawie - historycznej i współczesnej. Będzie także możliwość skorzystania ze scenariuszy lekcji i materiałów wizualnych dla nauczycieli. Dla najmłodszych przygotowano gry interaktywne przybliżające zagadnienia z historii i kultury Żydów polskich.
W ramach programu zaplanowano również projekt "Sąsiedzi-świadkowie. Przedmioty, ludzie, opowieści" mający na celu kształtowanie wrażliwości młodych na różnorodność dziedzictwa kulturowego i szacunku wobec świadków historii. Będą w nim wykorzystywane muzealne eksponaty, zbiory historii mówionej i projekty internetowe.
Realizację programu umożliwia dofinansowanie w wysokości 3 mln euro z funduszy - norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. (PAP)