Do 31 marca można zgłaszać najciekawsze przedsięwzięcia historyczne 2018 r. promujące historię i kulturę Polski w kraju i za granicą do Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku. Głosować będzie można w kategoriach: wydarzenie, wystawa oraz edukacja i multimedia.
"Po raz dwunasty Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl organizuje Plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku. W tej edycji nagradzane będą wydarzenia mające miejsce w 2018 roku. Ideą tej inicjatywy jest promocja historii i podziękowanie tym, którzy organizują wydarzenia jej poświęcone. Dzięki temu plebiscytowi ludzie w całym kraju dowiadują się, gdzie coś fajnego się wydarzyło. Inicjatywa cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. W plebiscycie bierze też udział coraz więcej ośrodków polonijnych i staramy się doceniać, że gdzieś daleko również są organizowane wydarzenia dotyczące polskiej historii" - powiedział PAP rzecznik Muzeum Historii Polski Marek Stremecki.
Projekty można zgłaszać w trzech kategoriach. Do pierwszej - "wydarzenie" można zaliczyć festiwale, imprezy plenerowe, konferencje i sympozja, tzw. komplet wydarzeń (książka, wystawa, strona internetowa, tablice upamiętniające), rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle i akcje społeczne.
W kategorii "wystawa" znalazły się nowe wystawy stałe lub czasowe, ekspozycje internetowe czy otwarcie muzeum. Kategoria trzecia - "edukacja i multimedia" zawiera projekty edukacyjne (np. warsztaty, lekcje muzealne, gry edukacyjne), publikacje, komiksy, wydarzenia internetowe lub multimedia (np. filmy i audiobooki), strony internetowe czy aplikacje mobilne.
Plebiscyt jest złożony z dwóch etapów. W pierwszym osoby prywatne i instytucje mogą zgłosić maksymalnie po jednym projekcie w każdej z kategorii. Do propozycji trzeba dołączyć opis inicjatywy uzupełniony materiałami ikonograficznymi lub multimediami. Zgłaszając wydarzenie należy wejść na stronę plebiscytu www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z regulaminem i wejść w zakładkę "Zgłoś projekt". Propozycje można przesyłać do 31 marca.
Po zakończeniu pierwszego etapu jury, w skład którego wchodzą historycy i muzealnicy, wskaże do 11 kwietnia po pięć projektów w każdej z kategorii. Zostaną one zakwalifikowane do II etapu rywalizacji. Wyłonione propozycje będą oceniali internauci w drodze powszechnego głosowania, które potrwa od 15 kwietnia do 15 maja. Podczas zaplanowanego na czerwiec uroczystego finału plebiscytu zostaną wręczone nagrody główne - statuetki autorstwa rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz dyplomy i nagrody książkowe dla pozostałych finalistów.
W poprzedniej edycji konkursu w kategorii "wystawa" zwyciężyła ekspozycja czasowa "Pogromcy Enigmy" upamiętniająca poznańskich kryptologów, którzy rozszyfrowali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Najwięcej głosów internautów w kategorii "wydarzenie" zdobyła akcja "BohaterON - włącz historię!". Celem tej ogólnopolskiej kampanii jest upamiętnienie i uhonorowanie powstańców warszawskich. W kategorii "edukacja i multimedia" nagrodą uhonorowano akcję edukacyjną "Światełko dla Czerwca'56" mającą na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży szkolnej Poznańskiego Czerwca 1956 roku i jego bohaterów.
Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono ponad tysiąc przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie blisko 50 tys. internautów.
Plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku został objęty honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronami medialnymi są Polska Agencja Prasowa oraz portal historyczny dzieje.pl. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/aszw/