Zastosowania ziół w medycynie czy też w kosmetyce, dawne obrzędy związane z tradycjami żniwnymi można w niedzielę poznać podczas festynu etnograficznego „Podlaskie ziołami pachnące” w skansenie – Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej koło Białegostoku.
Festyn to okazja do tego, aby na praktycznych warsztatach nauczyć się produkcji domowych kosmetyków na bazie ziół, np. toniku, ale też wyrobu mieszanki przypraw - soli ziołowej, octu z dodatkiem ziół czy herbatek ziołowych - poinformowała PAP Urszula Szymak-Waśkiewicz z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (PMKL).
Nie brakuje stoisk z regionalnymi miodami, wyrobów sztuki ludowej, występów zespołów ludowych.
"Zioła, wykorzystywane zarówno w kuchni, jak i domowej medycynie, stały się ważnym elementem ludowej tradycji. Nasi przodkowie wierzyli w ich magiczną moc, dlatego stały się ważną częścią wiejskiej obrzędowości" - podkreśla PMKL w materiałach prasowych o ziołowym festynie przypominając jak ważną rolę odgrywały na wsi zioła.
Warsztaty np. z wykorzystywania ziół w kuchni i kosmetyce oraz warsztaty z wyrobu równianki, czyli bukietu żniwnego oraz z tkania tradycyjnej krajki, którą przewiązywano takie bukiety, są elementem projektu: "Spotkanie z dziedzictwem kulturowym wsi", na które PMKL pozyskało dotację z Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
Warsztaty odbywają się w zagrodzie przy chacie z Dąbrowy Moczydeł, gdzie PMKL prowadzi własny ogród ziołowy. Główny cel warsztatów to upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego wsi, zwiększenie zainteresowania tą wiedzą, działanie na rzecz podmiotów i osób, które chcą się tymi dziedzinami szerzej zajmować także w formie rozwijania przedsiębiorczości lokalnej.(PAP)
Autor: Izabela Próchnicka
kow/ mhr/