List intencyjny w sprawie starań o organizację w Krakowie w 2017 r. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO podpisali we wtorek minister kultury Małgorzata Omilanowska, szef MSZ Grzegorz Schetyna oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
„Podpisanie listu intencyjnego to dla nas bardzo ważny moment. Rozpoczyna ono procedurę dyplomatyczną starań o przyznanie Krakowowi prawa do organizacji tego wydarzenia” - powiedziała dziennikarzom minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.
Jak zaznaczyła, przed Polską jest jeszcze długa droga zabiegów dyplomatycznych, ale gdyby udało się uzyskać zgodę na zorganizowanie sesji, to do Krakowa na blisko dwutygodniowe obrady przyjechałoby 195 delegacji rządowych z całego świata.
„Z naszego punktu widzenia to po pierwsze okazja do zaproponowania wpisów dotyczących ziem polskich, które uważamy za szczególnie istotne z punktu widzenia naszej polityki kulturalnej i międzynarodowej, ale przede wszystkim to okazja goszczenia w Krakowie bardzo opiniotwórczych i wpływowych ludzi, zajmujących się ochroną zabytków” - zaznaczyła Omilanowska.
„Podpisanie listu intencyjnego to dla nas bardzo ważny moment. Rozpoczyna ono procedurę dyplomatyczną starań o przyznanie Krakowowi prawa do organizacji tego wydarzenia” - powiedziała minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska. Jak zaznaczyła, przed Polską jest jeszcze długa droga zabiegów dyplomatycznych, ale gdyby udało się uzyskać zgodę na zorganizowanie sesji, to do Krakowa na blisko dwutygodniowe obrady przyjechałoby 195 delegacji rządowych z całego świata.
Jak mówiła, Polska ma wiele pomysłów na nowe wpisy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obejmujących zarówno zabytki, jak i pomniki przyrody. Jedną z propozycji byłyby kompleks bieszczadzki, zwłaszcza – jak zauważyła minister - że byłby to wpis komplementarny do już istniejących wpisów, obejmujących ten obszar w innych krajach.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przypomniał, że miasto to podejmuje starania o wpisanie na listę kompleksu urbanistycznego starej części Nowej Huty. Inicjatywa podejmowana jest wspólnie z innymi miastami posiadającymi podobne obszary: Mińskiem i Berlinem.
W ocenie ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny Kraków jest naturalnym i najlepszym polskim kandydatem do organizacji sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. „Jest spora szansa, że uda nam się to zrobić, mamy bardzo dobrą współpracę” - ocenił. Zadeklarował, że polski rząd „będzie na arenie międzynarodowej budował to wsparcie dla tej decyzji”.
Jak mówił prezydent Majchrowski, Kraków jako jedno z pierwszych 12 miejsc na świecie, został wpisany w 1978 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. „Było to bardzo wielkie wyróżnienie i zaszczyt, teraz chcemy podsumować ten okres obecności na tej liście” - powiedział.
Minister Omilanowska pytana o ewentualnych kontrkandydatów do ugoszczenia sesji UNESCO wyjaśniła, że poszczególne państwa dopiero zaczynają przygotowania do składania aplikacji; na razie wiadomo o zainteresowaniu Kazachstanu.
Według wyjaśnień prof. Jacka Purchli, przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Polska może się starać o organizację sesji, bowiem w 2013 r. ponownie została członkiem Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. „Żeby starać się o prawo i przywilej gospodarza trzeba być członkiem światowego komitetu, który tworzy 21 krajów, które rotują się w czteroletniej kadencji (…). Dopiero teraz po raz drugi jesteśmy członkiem tego komitetu i nasza kadencja kończy się w 2017 r. Dlatego, żeby skorzystać z tego przywileju i prawa, musimy zawalczyć o 2017 r.” - mówił.
Dzięki staraniom polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po 37 latach Polska ponownie została członkiem Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Decyzja w tej sprawie zapadła 19 listopada 2013 r. na Zgromadzeniu Ogólnym w Paryżu. Dotychczas Polska zasiadała w Komitecie tylko raz - tuż po jej ratyfikowaniu; była to skrócona kadencja 1976 – 1978. Obecna obejmie lata 2013-2017.
Komitet Światowego Dziedzictwa składa się z 21 członków i spotyka się przynajmniej raz w roku. Kadencja członków trwa sześć lat. Główne funkcje Komitetu to m.in. określenie dóbr kulturowych i przyrodniczych, które powinny być chronione i ich wpisywanie na Listę Światowego Dziedzictwa, ocena stanu ich zachowania, decydowanie o usunięciu z Listy oraz ustalanie najbardziej efektywnego wykorzystania środków z Funduszu Światowego Dziedzictwa.
Sesje Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbywają się od 1977 r. w różnych miastach świata. Podczas spotkań m.in. przegłosowywane i ogłaszane są nowe wpisy na Listę Światowego Dziedzictwa w kategoriach „dobra przyrodnicze”, „dobra mieszane” i „kulturowe”. Sesje w ostatnich latach odbywały się w Sewilli, Paryżu, Petersburgu i Bonn. W przyszłym roku gospodarzem będzie Stambuł. W tegorocznej sesji uczestniczyło 2,2 tys. delegatów ze 170 krajów. (PAP)
rgr/ agz/