Europa i świat po II wojnie światowej

05.09.2019 aktualizacja 15.11.2019

Polacy śladami Roberta Schumana szukają korzeni Wspólnoty Europejskiej

Odwiedzając miejsce urodzenia Roberta Schumana w Luksemburgu, jego dom pod francuskim Metz, a także Strasburg, gdzie siedzibę ma Parlament Europejski, grupa Polaków chce przypomnieć o wizji jednego z ojców założycieli zjednoczonej Europy.

Podróż zorganizowana przez Instytut Myśli Schumana, która odbywa się w tym tygodniu, ma zabrać ok. 40 uczestników "do świata, w którym wartości chrześcijańskie wyznaczały cele, kierunki i sposoby działania wielu osób, również polityków".

CZYTAJ TAKŻE

"Patrzymy na Schumana i próbujemy to odnieść do naszego życia. Dla niego polityka to była służba dla dobra wspólnego, rozsądna troska o dobro wspólne. On nie miał praktycznie swoich prywatnych ambicji, nie dbał o pieniądze czy o karierę, ale ze względu na to, że był bardzo uczciwy, po II wojnie światowej powoływano go na różne stanowiska" - powiedział w czwartek PAP wiceprezes Instytutu Myśli Schumana Ryszard Krzyżkowski.

Schuman, który nie splamił się kolaboracją z nazistowskimi Niemcami, cieszył się po II wojnie światowej dużym autorytetem we Francji. Między 1947 a 1948 r. był premierem. Z kolei w latach 1948-1953 kierował francuską dyplomacją.

W maju 1950 r. przedstawił przygotowany z innym francuskim politykiem Jeanem Monnetem plan koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla i powołania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, dziś znany jako Plan Schumana. Jego zadaniem było związanie kluczowych sektorów gospodarek Francji i Niemiec, dawnych zaciekłych wrogów, by w ten sposób uniemożliwić powrót do wojny.

"Chodzi o to, żeby promować osobę Schumana i przypominać jego wizję Europy, czyli wspólnej Europy opartej na wartościach chrześcijańskich" - zaznaczył wiceprezes Instytutu Myśli Schumana Ryszard Krzyżkowski. Jak dodał, Schumanowi nie chodziło o stworzenie superpaństwa, ale wspólnoty wolnych narodów, które kultywują swoje tradycje, współpracując ze sobą blisko.

"Taki był Robert Schuman, człowiek skromny, uczciwy i pełen Bożego pokoju w sercu, który całym swoim życiem wprowadzał jedność, solidarność i pokój" - podkreśla Instytut Myśli Schumana.

W środę uczestnicy podróży wzięli udział w mszy świętej w katedrze w Metz w rocznicę śmierci tego męża stanu - Schuman zmarł w miejscowości Scy-Chazelles, tuż koło Metz, 4 września 1963 r. Francuski polityk jest Sługą Bożym Kościoła rzymskokatolickiego.

CZYTAJ TAKŻE

W związku z tym, że trwa jego proces beatyfikacyjny, modlono się o cud uzdrowienia za jego wstawiennictwem. W lutym w Rzymie złożone zostało positio, czyli dokument, który ma wykazać heroiczność cnót jednego z ojców założycieli zjednoczonej Europy.

W uroczystym nabożeństwie w Metz brali udział chorzy i niepełnosprawni, którzy przyjmowali sakrament namaszczenia chorych od biskupa. "Czekamy na cud i w tym sensie prowokujemy Pana Boga, dajemy mu okazję, żeby go dokonał" - opowiada Krzyżkowski.

Wyjazd do Metz związany jest też z jednym z projektów Instytutu Myśli Schumana Wspólnota Serca, w ramach którego rodziny z osobami z niepełnosprawnościami budują relacje z innymi rodzinami bez osób specjalnej troski, by sobie nawzajem pomagać.

W czwartek w katedrze w Strasburgu wystąpił towarzyszący w podróży kwartet tenorów ze Lwowa LeonVoci. Występ ten również promował inicjatywę Wspólnoty Serca. W kolejnych dniach planowane jest odwiedzenie domu rodzinnego Schumana w Luksemburgu oraz jego domu w Metz.

"Chodzi o to, żeby promować osobę Schumana i przypominać jego wizję Europy, czyli wspólnej Europy opartej na wartościach chrześcijańskich" - zaznaczył Krzyżkowski. Jak dodał, Schumanowi nie chodziło o stworzenie superpaństwa, ale wspólnoty wolnych narodów, które kultywują swoje tradycje, współpracując ze sobą blisko.

Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ ulb/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL