Polska Parafia Personalna została uhonorowana tegoroczną nagrodą św. Władysława za zasługi dla węgierskiej Polonii. Ceremonia wręczenia tego wyróżnienia odbyła się w parlamencie w Budapeszcie w sobotę, czyli w dzień św. Władysława.
Polska Parafia Personalna istnieje od 17 listopada 1991 roku. Pracujące przy polskim kościele w Budapeszcie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla prowadzą katechezę dzieci i młodzieży oraz sobotnie przedszkole. Zajmują się też osobami starszymi.
Parafia sprawuje opiekę duszpasterską nad Polakami z różnych regionów Węgier. Współpracuje z nią polonijnych chór św. Kingi. Polski kościół jest też miejscem spotkań zaprzyjaźnionych z Polakami Węgrów.
Nagrodę, wręczoną przez przewodniczącą Ogólnokrajowego Samorządu Narodowości Polskiej Marię Felfoeldi oraz rzeczniczkę narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Ewę Ronay, odebrał proboszcz Polskiej Parafii Personalnej ks. Krzysztof Grzelak.
Wręczono też trzy nagrody za zasługi dla Polonii węgierskiej. Otrzymała ją m.in. działaczka polonijna Małgorzata Takacs, zasłużona dla popularyzacji kultury polskiej na Węgrzech oraz węgierskiej w Polsce. Działa ona w organizacji polonijnej Polonia Nova, ale współpracuje też ze Stowarzyszeniem Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha, polskimi szkołami i samorządami polskimi na Węgrzech. Jako pracownica Instytutu Polskiego w Budapeszcie współtworzy m.in. Polską Wiosnę Filmową.
Parafia sprawuje opiekę duszpasterską nad Polakami z różnych regionów Węgier. Współpracuje z nią polonijnych chór św. Kingi. Polski kościół jest też miejscem spotkań zaprzyjaźnionych z Polakami Węgrów.
Kolejną laureatką została działaczka samorządu polskiego Maria Zemplenyi z Peczu na południu Węgier. Przez kilkanaście lat była przewodniczącą samorządu polskiego w tym mieście i dzięki jej staraniom m.in. powstało tam wiele miejsc upamiętniających Polaków i polsko-węgierską przyjaźń. Działała też w Ogólnokrajowym Samorządzie Polskim.
Nagrodą wyróżniono również Istvana Kraszlana, który odpowiada za oświatę narodowościową w Ministerstwie Zasobów Ludzkich. Służył Polakom pomocą w tworzeniu szkół niedzielnych oraz Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej działającej w węgierskim systemie edukacji. Miedzy innymi dzięki jego pomocy powstał budynek szkoły polskiej i przyznano środki na pierwsze podręczniki dla uzupełniających szkół narodowościowych.
Laureatką młodzieżowej nagrody za zasługi dla Polonii węgierskiej została urodzona w Budapeszcie 20-letnia Wanda Toth, której babcia jest Polką. Od najmłodszych lat aktywnie uczestniczy w programach i imprezach polonijnych oraz pomaga w ich organizacji. Tańczy w polonijnym zespole pieśni i tańca Polonez i prowadzi w nim próby dla dzieci w wieku 6-10 lat. Działa też w samorządzie polskim.
Podczas uroczystości wręczono kwiaty dziennikarzowi Andrzejowi Polakowi, który w tym roku obchodzi 25-lecie pracy dla mediów polonijnych.
Na uroczystości wręczenia nagród w parlamencie, odbywającej się w kameralnym gronie ze względu na pandemię koronawirusa, był obecny m.in. ambasador Jerzy Snopek i wiceszefowa Instytutu Polskiego w Budapeszcie Dominika Teske.
Święty Władysław jest patronem węgierskiej Polonii.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ ap/