Polska po 1989 roku

04.01.2019

Polskie dzieci z Białorusi na świątecznym spotkaniu u prezydenta Białegostoku

45 polskich dzieci z Grodna na Białorusi spotkało się w piątek w Białymstoku z prezydentem miasta Tadeuszem Truskolaskim. Śpiewano polskie kolędy, dzieci dostały słodycze, paczki zabiorą także dla swoich kolegów w Grodnie.

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys powiedziała, że dzieci z Białorusi są zapraszane przez prezydenta do Białegostoku od lat, także na spotkania świąteczne. W tym roku przyjechały dzieci z polskiej szkoły społecznej im. Stefana Batorego przy Związku Polaków na Białorusi w Grodnie. Dzieci były z wizytą w białostockiej szkole podstawowej nr 47 i zwiedzały miasto.

Prezydent Truskolaski złożył dzieciom i ich opiekunom noworoczne życzenia, śpiewał z nimi kolędy. Krótkie przedstawienie o tematyce świąt Bożego Narodzenia przygotował zespół Akwarele. Prezydent życzył dzieciom "dziesiątek", bo to najwyższe oceny w systemie edukacji na Białorusi.

Andżelika Borys powiedziała PAP, że organizacja różnych spotkań i wizyt edukacyjnych w Polsce dla polskich dzieci z Białorusi to jedno z najważniejszych zadań i wyzwań stojących przed związkiem. Dodała, że związkowi zależy na tym, by współpraca z polskimi samorządami w tym zakresie była utrzymywana na dotychczasowym poziomie i dalej rozwijana.

"Bardzo ważne dla nas jest w tym roku zorganizowanie jak największej liczny wyjazdów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, żeby wesprzeć nauczanie języka polskiego w poszczególnych ośrodkach" – powiedziała Borys. Dodała, że Związek Polaków na Białorusi wspiera około 130 takich różnych ośrodków, w różnych formach nauczania. Wymieniła szkoły społeczne, zajęcia fakultatywne, koła zainteresowań i przedszkola.

Związek organizuje teraz w okresie świąteczno-noworocznym okolicznościowe spotkania dla dzieci w polskich środowiskach na Białorusi. Dodała, że dzięki współpracy z samorządami z Polski, około trzech tysięcy dzieci na Białorusi dostanie paczki ze słodyczami i drobne upominki. Największe spotkania choinkowe dla dzieci – na około tysiąc uczestników – mają się odbyć za tydzień w Grodnie, Mińsku i w Brześciu.

"Zależy nam na tym, żeby tego tempa nie stracić, tylko maksymalnie te formy pracy, które prowadziliśmy, kontynuować" – powiedziała Borys o planach Związku Polaków na Białorusi. Dodała, że edukacja to najważniejsze działanie i priorytet. Wskazała, że konkretyzują się plany na 2019 r. W 2018 r. Związek zorganizował 126 różnych przedsięwzięć edukacyjnych, kulturalnych i spotkań.(PAP)

Autor: Izabela Próchnicka

kow/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL