Kultura i sztuka po 1989 roku

11.01.2018

Ponad 3 tys. archiwaliów zdigitalizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

Ponad trzy tysiące archiwalnych nagrań dźwiękowych, filmów, fotografii, ale też kronik dokumentujących podlaską kulturę ludową: tradycyjne pieśni, obrzędy i zwyczaje - zdigitalizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Materiały będą dostępne w internecie.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku realizuje projekt "Podlaskie zbiory cyfrowe", na który otrzymał dofinansowanie z resortu kultury i samorządu województwa podlaskiego. Zdigitalizowane materiały zostaną w połowie roku udostępnione na specjalnej stronie internetowej.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury działa od ponad 60 lat na terenie województwa podlaskiego. Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor WOAK Cezary Mielko, dzięki temu projektowi WOAK "ocali od zapomnienia" ważną część historii kultury w regionie, a zdigitalizowane materiały będą też przydatne w celach edukacyjnych oraz badawczych dla muzykologów i etnografów.

W ramach projektu mają być zdigitalizowane materiały z taśm szpulowych, kaset magnetofonowych, kaset wideo, fotografie, obiekty piśmiennicze jak ulotki, plakaty, kroniki czy afisze. Najstarsze archiwalia pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku.

Wśród materiałów znajdują się nagrania m.in. z przeglądów pieśni wielkopostnych, folklorystycznych czy pogrzebowych. To też materiały z białostockich dożynek z 1973 roku czy pieśni wielkanocnych tzw. konopielek. Jest też nagranie wideo z wizyty papieża Jana Pawła II w Białymstoku z 1991 roku.

Zdigitalizowane zostanie również archiwum Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone". To jeden z najdłużej działających amatorskich zespołów ludowych w północno-wschodniej Polsce, który w tym roku będzie obchodził swoje 65-lecie. W archiwum jest kilkanaście taśm szpulowych z nagraniami tego zespołu a także jego kroniki, albumu, plakaty, zdjęcia i foldery.

Projekt WOAK jest realizowany w partnerstwie z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Jak mówiła na konferencji prasowej dyrektorka Książnicy Jolanta Gadek, biblioteka od wielu lat prowadzi projekty dotyczące digitalizacji, posiada profesjonalną pracownię. Dodała, że materiały będą dostępne także na platformie Biblioteka Cyfrowa.

W ramach tego projektu Książnica zdigitalizuje też swoje karty katalogowe. W sumie 120 tys. kart będzie dostępnych w formie cyfrowej.

Projekt "Podlaskie zbiory cyfrowe" jest realizowany w ramach ministerialnego programu "Kultura Cyfrowa". Wartość całego projektu to blisko 240 tys. zł. (PAP)

autor: Sylwia Wieczeryńska

swi/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL