Kultura i sztuka po 1989 roku

02.11.2015 aktualizacja 18.07.2016

Ponad 49 tys. zł zebrano podczas kwesty na cmentarzach Rakowickim i Podgórskim

Ponad 49,4 tys. zł zebrano podczas 35. kwesty na najbardziej znanej krakowskiej nekropolii - Cmentarzu Rakowickim oraz na Cmentarzu Podgórskim. Pieniądze zostaną przeznaczone na ratowanie zabytkowych nagrobków.

W kweście zorganizowanej przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa uczestniczyli artyści, samorządowcy i politycy m.in. Stan Borys, Anna Dymna, Jerzy Fedorowicz z rodziną, Jarosław Gowin, Bogusław Sonik, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski i przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

Na Cmentarzu Rakowickim zebrano 42 tys. 604 zł 66 gr, a na Cmentarzu Podgórskim, gdzie w kwestę włączyli się działacze stowarzyszenia Podgórze.pl - 6 tys. 837 zł 79 gr.

"Jesteśmy wdzięczni osobom, które wzięły udział w kweście, szczególnie Stanowi Borysowi, który nie jest związany z Krakowem, ale będąc tu poświęcił swój czas uznając, że to ważna sprawa. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku w kwestę zaangażuje się więcej osób" – powiedział w poniedziałek PAP Mikołaj Kornecki, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa.

W przyszłym roku OKRK będzie świętował 35. lecie działalności i w związku z tym zaplanowano restaurację większego fragmentu Cmentarza Rakowickiego i wydanie przewodnika po odnowionej kwaterze. "Będziemy kontynuować prace w pasie 11, na lewo od kaplicy cmentarnej. Na Cmentarzu Podgórskim planujemy odnowienie grobowca byłego burmistrza Podgórza Nikodema Garbaczyńskiego" - mówił Kornecki.

Otwarty w styczniu 1803 roku Cmentarz Rakowicki jest jedną z największych i najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tu wielu wybitnych Polaków, m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska, Jerzy Jarocki. W wojskowej części cmentarza znajduje się grób rodzinny Wojtyłów.(PAP)

wos/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL