82 obrazy z okresu od XVI do XX wieku udostępni w internecie do końca roku Muzeum Gdańska. To pejzaże dawnego Gdańska oraz portrety gdańszczanek i gdańszczan.
Kopie obrazów zostaną udostępnione na podstronie internetowej Muzeum Gdańska dziedzictwo-gdansk.pl.
"Będą to pierwsze dzieła malarskie na tym portalu. Obrazy pochodzą z kolekcji Dworu Artusa, Ratusza Głównego Miasta, Domu Uphagena i magazynu malarstwa" - powiedział we wtorek PAP rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski.
Obecnie Muzeum Gdańska pokazuje online ponad 9 tysięcy kopii cyfrowych pocztówek, starych fotografii, wyrobów złotniczych oraz z bursztynu bałtyckiego, etykiet, rycin i dawnych map.
Gierszewski wyjaśnił, że zdigitalizowane zostaną 82 obrazy, których łączna powierzchnia wynosi prawie 150 metrów kwadratowych. Prace stanowią przedstawienia widoków dawnego Gdańska oraz portrety gdańszczanek i gdańszczan.
Największym z nich jest obraz na desce "Grosz Czynszowy" Antona Moellera z 1601 roku o wymiarach 124x500 cm. Najmniejsze obrazy to "Żuraw nocą" Arthura Bendrata z 1901 r. o wymiarach 29,5x19 cm i portret konny Fryderyka II Hohenzollern na płycie mosiężnej o wymiarach 18,8x13 cm.
Wśród dużych obrazów będzie także "Kara i nagroda" Izaaka van den Blocke z 1612 r. (159x247 cm) oraz zespół siedmiu obrazów autorstwa Hansa Vredemana de Vries z lat 1594-1595 (dwa dzieła: 145x232 cm; pięć dzieł: 143cmx195 cm).
Digitalizacji zostaną poddane również m.in. obiekty zawierające miniaturowe portrety na kości słoniowej tzw. "Portret pani Lengnich" (9,8x7,8 cm) i "Portret Elżbiety Trosiener" (8x7 cm).
Udostępnienie w sieci obrazów realizowane będzie przez Muzeum Gdańska dzięki programowi "Kultura Cyfrowa". Kwotę projektu o wysokości ponad 43 tys. zł dofinansowano z budżetu ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ aszw/