Praktyki studenckie, badania kompleksów zamkowych oraz inwentaryzacja zabytków to niektóre z obszarów współpracy wskazanych w porozumieniu zawartym pomiędzy Zamkiem Książ i Uniwersytetem Wrocławskim.
O zawarciu porozumienia pomiędzy wrocławską uczelnią a Zamkiem Książ w Wałbrzychu poinformowała w piątek PAP Magdalena Woch - kierownik działu muzealno-edukacyjnego Książa.
Porozumienie obejmuje m.in. organizację konkursów na prace magisterskie i doktorskie o tematyce związanej z kompleksem parkowo-zamkowym Książ. „Studenci wrocławskiej uczelni będą uczestniczyli też w bezpłatnych praktykach na terenie Zamku Książ; zajmą się również kwerendami archiwalnymi wraz z tłumaczeniami dokumentów, inwentaryzacją zabytkowych elementów wnętrz, badaniami terenowymi kompleksu książańskiego, czy zagadnieniami związanymi z turystyką” - dodała Woch.
Współpraca Zamku Książ i Uniwersytetu Wrocławskiego przewiduje również realizację wspólnych projektów badawczych i ubieganie się o granty na ich realizację z resortów kultury czy nauki. „W ramach współpracy planowane jest także organizowanie Festiwalu Nauki” - dodała Woch.
Zamek Książ wcześniej podpisał porozumienia o współpracy także z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.
Położony nieopodal Wałbrzycha Zamek Książ to jedna z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Historia zamku sięga XIII w. Wówczas to z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego powstały pierwsze zabudowania warowni.
Zamek pozostawał w rękach książąt piastowskich do końca XIV w., później przeszedł w ręce władców czeskich. Pod koniec XV w. na krótko warownia stała się własnością Władysława Jagiellończyka. Później zamek stał się własnością rodziny Hochbergów i pozostał w rękach tego rodu do 1941 r., kiedy to został skonfiskowany przez hitlerowców. Od wielu lat poszczególne części zamku poddawane są sukcesywnej renowacji. (PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ ekr/