Muzeum w Gliwicach udostępniło w internecie Gliwicki Leksykon Historyczny, prezentujący sylwetki ważnych dla miasta ludzi. „Chcemy uhonorować wszystkich, którzy ofiarowali miastu to, co mieli najlepszego; bez względu na to, czy się w nim urodzili i czy w Gliwicach pozostali na zawsze” - deklarują muzealnicy.
Na razie w leksykonie znalazły się biogramy 30 postaci, a życiorysy kolejnych są w trakcie opracowywania. W pierwszym etapie autorzy skupili się na okresie najbliższym współczesności - stąd dominują osoby związane z miastem w drugiej połowie XX wieku. W następnej kolejności pojawią się postaci z czasów bardziej odległych - zapowiadają twórcy leksykonu.
Dyrektor Muzeum w Gliwicach Grzegorz Krawczyk poinformował, że leksykon nie ukaże się drukiem - będzie dostępny wyłącznie w wersji cyfrowej, w internecie pod adresem www.leksykon.gliwice.pl. "Będzie dostępny i będzie otwarty; będzie można go poszerzać i rozwijać" - zadeklarował szef gliwickiego muzeum.
Leksykon zgromadzi życiorysy ludzi zasłużonych dla Gliwic. "To jest przyświecająca nam idea, i kryterium, w oparciu o które realizujemy nasze przedsięwzięcie. Nie chodzi nam bowiem o ludzi znanych, czy +światowej sławy+, ale o tych, bez których historia Gliwic, tego konkretnego miasta na mapie, potoczyłaby się nie tylko inaczej, ale byłaby po prostu uboższa, mniej warta tego, by o niej pamiętać" - wyjaśnił dyrektor.
"W Leksykonie znajdą się wyłącznie ci, których karta życia jest już zamknięta, ale pamięć o ich dokonaniach - pamięć, która jest rodzajem wdzięczności potomnych - nigdy zatrzeć się nie powinna" - dodał.
Wśród przedstawionych w leksykonie postaci są ludzie tworzący zarówno polską, jak i niemiecką historię Gliwic. "Byli wśród nich zarówno Niemcy, jak i Polacy, mężczyźni i kobiety, katolicy, Żydzi, protestanci, prawosławni, niewierzący, przybysze z głębi Prus, niemieccy osadnicy, Polacy wygnani z Kresów, poszukujący pracy mieszkańcy innych rejonów naszego kraju, czy wreszcie młodzi studenci Politechniki, którą wyrwał ze Lwowa i osadził na Śląsku, w Gliwicach, pojałtański nowy ład" - wyliczają twórcy gliwickiego leksykonu.
Wśród 30 pierwszych przedstawionych w leksykonie postaci są m.in. pisarz Horst Bienek, poeci Tadeusz Różewicz i Adam Zagajewski, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL Władysław Sulecki czy farmaceuta, twórca marki Nivea Oskar Troplowitz oraz historyk i muzealnik Artur Schiller.
Oprócz biogramów ludzi zasłużonych dla miasta, wkrótce w leksykonie znajdą się także materiały opracowywane w związku z Gliwickimi Dniami Dziedzictwa Kulturowego, które dotychczas ukazywały się w książkowej serii "Gliwice znane i nieznane".(PAP)
mab/ aszw/