Pałace i wille przemysłowców, którzy położyli podwaliny pod rozwój śląskiej gospodarki znalazły się na internetowej mapie Szlaku Magnatów Przemysłowych, którą udostępniono właśnie w internecie i na urządzeniach mobilnych.
Na mapie eMagnaci na razie można odnaleźć można osiem obiektów, tj.: Pałac Kawalera w Świerklańcu, Pałac w Pławniowicach, Pałac w Pszczynie, Pałac Myśliwski w Promnicach, Pałac Fitznera w Siemianowicach Śląskich, Willę Goldsteinów w Katowicach, Willę Caro w Gliwicach oraz Pałac Dietla w Sosnowcu.
Mapa ma charakter otwarty - użytkownicy mogą współuczestniczyć w jej rozwoju przysyłając zdjęcia i teksty do jej twórców. Aplikację stworzyła gliwicka firma Smart Geomatic. "Szlak Magnatów Przemysłowych to atrakcyjny pomysł, uznaliśmy, że włączymy się w jego realizację tworząc mapę internetową eMagnaci, która ułatwi wyszukiwanie atrakcji. Jak na razie atrakcji jest osiem, ale już pracujemy nad kolejnymi" – powiedział dr Leszek Litwin.
"Szlak Magnatów Przemysłowych pokazuje ciekawe historie i ekscytujących ludzi związanych z przeszłością Śląska. Aplikacja eMagnaci jest świetnym narzędziem, które służy do popularyzacji śląskich atrakcji przemysłowych. Szlak Magnatów Przemysłowych będzie wspierał rozwój tego przewodnika" - powiedział pomysłodawca szlaku Łukasz Zimnoch.
W niedzielę w Pałacu Kawalera w Świerklańcu odbędzie się II Konwentykiel Szlaku Magnatów Przemysłowych, poświęcony historiom miłosnym śląskich potentatów przemysłowych. W trakcie historycznego show zaplanowano wykład, pokaz mody i tańca oraz smakowanie świerklanieckich specjałów kulinarnych. Przed Konwentyklem odbędą się fotołowy - modelki w strojach historycznych i współczesnych będą pozować dla fotografików i fotoamatorów. Owoce tego warsztatu będą pokazywane na portalach społecznościowych. Partnerem fotołowów jest Tarnogórska Grupa Fotograficzna. Wstęp na fotowarsztaty jest bezpłatny.
„Pałac Kawalera i Park go okalający to wspaniałe miejsca do wspominania i kultywowania historii. Chcemy w trakcie Konwentyklu oprzeć się o przeszłość, ale po to by ją twórczo wykorzystać w trakcie walentynkowego spotkania” - powiedział wójt Świerklańca Marek Cyl.
W woj. śląskim pod auspicjami samorządu woj. śląskiego od lat istnieje Szlak Zabytków Techniki. Samorządowcy wspierają ideę Szlaku Magnatów Przemysłowych jako część tego pierwszego.
Szlak Zabytków Techniki to flagowy produkt turystyczny woj. śląskiego. Do końca ub. roku łączył 36, a obecnie 42 najważniejsze i najciekawsze obiekty przemysłowe w regionie związane z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody i przemysłem spożywczym. W ub. roku obiekty szlaku odwiedziło blisko 764 tys. turystów, o 10 proc. więcej niż rok wcześniej.(PAP)
Autor: Anna Gumułka
lun/ agz/