Kultura i sztuka po 1989 roku

08.07.2015 aktualizacja 18.07.2016

Powstanie lapidarium detali łódzkiej architektury

Lapidarium detali łódzkiej architektury i ekspozycja elementów wyposażenia dawnych fabryk znajdzie się po renowacji w zabytkowych budynkach przy al. Kościuszki w Łodzi, gdzie do niedawna mieścił się śródmiejski komisariat policji. Remont obiektów kosztować ma ok. 8 mln zł.

Po renowacji w głównym budynku mieścić się będzie Miejska Pracownia Urbanistyczna, a w zabytkowej willi siedziba Miejskiego Konserwatora Zabytków w Łodzi. "Chcemy, żeby to było miejsce, gdzie przeszłość miasta będzie spotykała się z przyszłością" - mówiła w środę na spotkaniu z dziennikarzami Miejski Konserwator Zabytków Kamila Kwiecińska-Trzewikowska.

Budynek przy al. Kościuszki wbudowany pomiędzy kamienice pochodzi z 1910 r. i od początku był przeznaczony do celów przemysłowo-handlowych. Przed wojną mieściła się w nim Kasa Chorych, a od lat 70. ub. stulecia - śródmiejski komisariat. Na tyłach dziedzińca znajduje się zabytkowa willa. Wszystkie budynki wymagają natychmiastowego kompleksowego remontu i renowacji.

Obiekty wraz z działką są już własnością miasta. W sierpniu mają zakończyć się prace nad programem funkcjonalno-użytkowym. Przewiduje się, że remont potrwa ok. 2,5 roku, chcemy go rozpocząć wiosną przyszłego roku, a szacunkowy koszt to ok. 8 mln zł - zapowiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Do głównego budynku przeniesiona zostanie Miejska Pracowania Urbanistyczna. Na parterze powstać ma lapidarium detalu architektonicznego Łodzi; będą tam prezentowane elementy architektoniczne z rozbieranych budynków, które teraz zalegają w magazynie.

"Chcemy je wykorzystać do pokazania jak piękne elementy stanowiły historię architektury naszego miasta. Będą ilustrowały pewną opowieść o architekturze i stanowiły początek do przejścia w przyszłość" - mówiła Kwiecińska-Trzewikowska. Na wystawie prezentowane mają być także najnowsze plany i makiety przygotowane przez miejskich urbanistów.

Z dziedzińca znikną dawne policyjne garaże, a na ich miejscu powstanie przeszklony łącznik pomiędzy budynkiem i oficyną. Będą w nim prezentowane elementy wyposażenia fabrycznego - słupy, pompy, kafelki, a być może także kolekcja historycznych włazów kanalizacyjnych miasta.

W willi mieścić się ma siedziba Miejskiego Konserwatora Zabytków w Łodzi. Ten obiekt znajduje się obecnie w opłakanym stanie i wymaga nie tylko renowacji, ale także kapitalnego remontu. Główny budynek, który powstał w stylu przejściowym między eklektyzmem a modernizmem ma elewację ze szlachetnej okładziny z piaskowca, która także zostanie odrestaurowana. (PAP)

szu/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL