Papież Franciszek podniósł do tytułu i godności bazyliki mniejszej kościół pw. św. Józefa w Poznaniu. W archidiecezji poznańskiej tytuł bazyliki nosi też katedra i fara w Poznaniu, sanktuarium maryjne na Świętej Górze, oraz kolegiaty w Lesznie i Szamotułach.
Od 2009 roku kościół Karmelitów Bosych jest diecezjalnym sanktuarium św. Józefa. Świątynia jest pierwszą w Polsce karmelitańską bazyliką mniejszą.
Rzecznik prasowy poznańskiej kurii ks. Maciej Szczepaniak poinformował w środę, że do metropolity poznańskiego dotarł już dekret watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zostanie on odczytany 19 marca, podczas uroczystości nadania godności bazyliki.
Ks. Szczepaniak podkreślił, że sanktuarium na Wzgórzu św. Wojciecha jest ważnym miejscem na mapie religijnej Poznania. Przypomniał, że to najstarsza w Polsce świątynia pod wezwaniem św. Józefa.
"Wierni chętnie odwiedzają to zaciszne sanktuarium – przychodzą tu do spowiedzi św., odwiedzają kaplice, zatrzymują się w kruchcie przed obrazem Jezusa Miłosiernego, zawierzają swoje intencje wstawiennictwu karmelitańskich świętych. Można powiedzieć, że klasztor jest ważnym ośrodkiem umacniania wiary, pojednania z Bogiem i bliźnimi, a ze względu na kult św. Józefa także wypraszania łask dla narzeczonych, ojców i ich rodzin" – powiedział PAP ks. Szczepaniak.
Karmelici bosi przybyli do Poznania w 1618 r. Pod koniec XVII wieku na Wzgórzu św. Wojciecha ukończono budowę barokowej świątyni. W 2014 r. metropolita poznański dokonał koronacji otaczanego czcią wiernych wizerunku św. Józefa. Ks. Szczepaniak podkreślił, że kronika konwentu potwierdza liczne przypadki łask otrzymywanych za jego wstawiennictwem.
Tytuł bazyliki mniejszej nadaje się kościołom odznaczającym się nie tylko wartością zabytkową, ale także dużym znaczeniem w życiu religijnym wspólnoty chrześcijańskiej. Bazyliki większe to cztery patriarchalne bazyliki Rzymu. (PAP)
rpo/ malk/