W dziejach Kościoła poznańskiego jak w zwierciadle odbija się historia Polski, obfitująca w wydarzenia chwalebne, ale i dramatyczne – podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników jubileuszu 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce.
List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał w sobotę podczas uroczystości w Poznaniu szef KPRM Michał Dworczyk.
„Polska zmienia się i modernizuje. Budujemy lepsze jutro dla naszych dzieci pamiętając o naszym dziedzictwie chrześcijańskich korzeni. Stąd uroczyste obchody 1050-lecia przybycia do Poznania pierwszego biskupa Jordana mają szczególne znaczenie dla całej naszej narodowej wspólnoty. Wszystkim uczestnikom rocznicowych uroczystości pragnę przekazać zapewnienia o mojej pamięci i szacunku” – podkreślił premier.
W swoim liście Morawiecki przypomniał, że „dwa lata po przyjęciu przez Mieszka I chrztu, aktu dołączenia do wielkiej chrześcijańskiej rodziny, na nasze ziemie przybył ustanowiony przez papieża Jana XIII biskup Jordan”. Premier podkreślił, że to wydarzenie stanowiło „początek historii polskiej hierarchii kościelnej i nowy etap budowania polskiej państwowości”.
„Powstała na Ostrowie Tumskim katedra była nie tylko centrum życia religijnego młodego państwa, lecz także jednym z kluczowych ośrodków rozwoju. Biskupi poznańscy wspierali organizację państwa, służyli radą w dyplomacji oraz wnieśli wielki wkład w kształtowanie kultury i oświaty” – dodał szef rządu.
„W dziejach Kościoła poznańskiego jak w zwierciadle odbija się historia Polski, obfitująca w wydarzenia chwalebne, ale i dramatyczne. Niezmiennie jednak poznański Kościół był orędownikiem spraw polskich i praw Polaków” – zaznaczył.
Premier przypomniał, że w czasie zaborów poznański Kościół toczył nieustanną walkę o zachowanie polskiej tożsamości, a poznańskie duchowieństwo brało udział w zrywach niepodległościowych i angażowało się w prace organiczne oraz – jak podkreślił - uczestniczyło w procesie odradzania się Rzeczpospolitej.
„Zawsze, czy to w czasie wojny, czy pokoju, wolności czy ucisku, nasi rodacy mieli oparcie w sile duchowej i autorytecie Kościoła poznańskiego i jego wielkich przewodników, następców biskupa Jordana. W tym uroczystym dniu oddajemy hołd pokoleniom duszpasterzy, którzy przez wieki wnieśli nieoceniony wkład w rozwój regionu i Rzeczypospolitej Polskiej” – napisał premier.
Pierwsze biskupstwo polskie powstało w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka I. Historię polskiej hierarchii kościelnej zapoczątkował ustanowiony przez papieża Jana XIII biskup Jordan. Obchody 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce, odbywające się pod hasłem "Poznań. Chrystus i my", zostały zainaugurowane w grudniu ub. roku. Główne uroczystości jubileuszowe trwają w Poznaniu od piątku.
W sobotę w uroczystej mszy św. jubileuszowej, sprawowanej pod przewodnictwem legata papieskiego, prymasa Czech kard. Dominika Duki, bierze udział m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, parlamentarzyści, oraz przedstawiciele władzy samorządowej. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ par/