W niedzielę TVP Historia wyemituje dokument „Od Popiela do Piasta” w reżyserii Zdzisława Cozaca zrealizowany w serii „Tajemnice początków Polski”. W filmie zaprezentowane zostaną zaskakujące hipotezy naukowców o początkach dynastii Piastów i ich konflikcie z Popielidami.
23 października o godz. 20.00 TVP Historia po raz pierwszy wyemituje film dokumentalny "Od Popiela do Piasta” w reżyserii Zdzisława Cozaca zrealizowany w serii "Tajemnice początków Polski".
Barwne inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcyjnych i komputerowe wizualizacje pierwszych grodów przywołają nieznane pogańskie czasy poprzedzające chrzest Mieszka I. W filmie zaprezentowane zostaną zaskakujące hipotezy naukowców, które zmieniają spojrzenie na początki kształtowania się dynastii Piastów i konflikt dwóch największych plemion żyjących na obu brzegach Warty - Piastów i Popielidów.
Historycy przyjmują że, że chrzest Mieszka I w 966 roku wyznacza datę początkową państwa polskiego, lecz polskiego państwa powstały wcześniej. Najstarsza znana kronika mówi o trzech poprzednikach Mieszka I. Czy to znaczy, że dzieje Polski piastowskiej zaczęły się trzy generacje wstecz? Opis początków dynastii, która założyła Polskę, powstał niemal 120 lat po śmierci Mieszka I. Jego autor nie podpisał się pod swoim dziełem, a historycy nazwali go Gallem Anonimem. Wiemy, że przybył do nas z Węgier w orszaku Bolesława Krzywoustego, który zlecił mu napisanie historii swojej piastowskiej dynastii.
Autorzy filmu podjęli próbę odpowiedzi na pytania: ile prawdy o królu Popielu jest w legendzie, a ile w źródłach historycznych na temat Mieszka I? Co faktycznie działo się w czasach, gdy czczono u nas słowiańskie bóstwa, gdzie i kiedy Piastowie mogli dojść do władzy?
Zdzisław Cozac (ur. 1957) jest autorem wielu historycznych filmów dokumentalnych, w tym wcześniejszych części cyklu "Tajemnice początków Polski", który obejmuje 7 filmów w tym, m.in.: "Z otchłani pradziejów" (2019), "Droga do królestwa" (2018) i "Krzyż i korona" (2016). W 2016 r. został laureatem konkursu "Popularyzator Nauki" organizowanego przez serwis PAP Nauka i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ aszw/