To piękne 100 lat historii wielkiego dzieła, które Towarzystwo Salezjanów realizuje w Rzeczpospolitej - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości 100-lecia Inspektorii Warszawskiej Salezjanów.
Prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami Stowarzyszeń Inspektorialnych Salezjanów w Polsce i Zgromadzenia Salezjańskiego z okazji 100-lecia Inspektorii Warszawskiej Salezjanów.
W uroczystości wzięli także udział: przełożony generalny salezjanów ks. Ángel Fernández Artime, inspektor inspektorii warszawskiej salezjanów ks. Tadeusz Jarecki, radca generalny regionu Europa Środkowo-Północna ks. Tadeusz Rozmus oraz krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń.
Prezydent: To piękne 100 lat historii wielkiego dzieła, które Towarzystwo Salezjanów realizuje w Rzeczpospolitej. To wielkie dzieło modlitwy, ale przede wszystkim edukacji, wychowania i pomocy młodzieży, wychowania mądrego, takiego, jak młodzieży jest potrzebne - z jednej strony wiara, dyscyplina i nauka, z drugiej sport, jako ważny element budowania osobowości i rozwoju młodego człowieka.
Prezydent podczas swojego wystąpienia podkreślił, że rocznica "to piękne 100 lat historii wielkiego dzieła, które Towarzystwo Salezjanów realizuje w Rzeczpospolitej. (...) To wielkie dzieło modlitwy, ale przede wszystkim edukacji, wychowania i pomocy młodzieży, wychowania mądrego, takiego, jak młodzieży jest potrzebne - z jednej strony wiara, dyscyplina i nauka, z drugiej sport, jako ważny element budowania osobowości i rozwoju młodego człowieka" - powiedział.
Dodał, że szczególne oparcie u księży i sióstr Salezjanów znajduje młodzież z trudnych środowisk, ze skromnych domów. Prezydent podkreślił, że w szkołach salezjańskich w Polsce uczy się ok. 15 tys. młodych ludzi.
Prezydent wyraził też nadzieję, że działalność Towarzystwa Salezjanów w Polsce będzie rozkwitać tak, jak "rozkwita Rzeczpospolita, która odrodziła się ponad 100 lat temu".
"To dzisiejsze spotkanie jest dla nas wyróżnieniem, ale także zobowiązaniem do dalszej pracy wychowawczej wśród dzieci i młodzieży" - powiedział ks. Tadeusz Jarecki. "Obchodząc jubileusz sięgamy w przeszłość, ale tylko po to, aby lepiej zbudować przyszłość. Zdajemy sobie sprawę, że charyzmat jest dla nas darem, ale też konkretnym zadaniem. Mamy żyć, poznawać go, mamy też ciągle go rozwijać" - dodał.
Podkreślił, że prowadzenie szkół, ośrodków wychowawczych, burs i internatów daje możliwość kształtowania sumień i postaw młodego pokolenia Polaków.
Ks. Jarecki wspólnie z przełożonym generalnym salezjanów ks. Ángelem Fernándezem Artime przekazali prezydentowi medal wdzięczności oraz dyplom za działania na rzecz dobra i rozwoju młodzieży, a także odznaczenie salezjanina abp Antoniego Baraniaka orderem Orła Białego za docenienie salezjańskiej organizacji sportowej Sl Salos w 25-lecie działalności oraz za promocję chrześcijańskich postaw wartości wśród młodych ludzi.
Prezydent przekazał przedstawicielom Salezjanów biało-czerwoną flagę.
Salezjanie Księdza Bosko są w Kościele kleryckim instytutem zakonnym na prawach papieskich. Ich oficjalna nazwa brzmi: Towarzystwo św. Franciszka Salezego. Głównym polem działalności Salezjanów jest praca z młodzieżą, zwłaszcza najuboższą i opuszczoną. Zgromadzenie prowadzi m.in. oratoria, szkoły, bursy, ośrodki młodzieżowe i powołaniowe, domy wychowawcze, wydawnictwa.(PAP)
autorki: Karolina Kropiwiec, Karolina Mózgowiec
kkr/ kmz/ mhr/