Troska o dziedzictwo naturalne jest przejawem nowoczesnego patriotyzmu - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski w liście napisanym z okazji obchodzonego w piątek Święta Drzewa- akcji ekologów z Klubu Gaja.
"Przyroda na równi z gospodarką, kulturą, historią określa narodową tożsamość, dlatego ogromnie się cieszę, że tegoroczne obchody 25-lecia wolności stały się okazją do przypomnienia, że za nasze dziedzictwo narodowe i naszą przyszłość jesteśmy wszyscy odpowiedzialni" - podkreślił prezydent w liście odczytanym przez szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego. W piątek przedstawiciel kancelarii, minister środowiska Maciej Grabowski oraz urzędnicy stołecznego ratusza wraz z młodzieżą szkolną oraz ekologami zasadzili na stołecznych Polach Mokotowskich kilka drzew - symboliczne drzewa wolności.
"Przyroda na równi z gospodarką, kulturą, historią określa narodową tożsamość, dlatego ogromnie się cieszę, że tegoroczne obchody 25-lecia wolności stały się okazją do przypomnienia, że za nasze dziedzictwo narodowe i naszą przyszłość jesteśmy wszyscy odpowiedzialni" - podkreślił prezydent w liście odczytanym przez szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego.
Komorowski przypomniał w liście, że z okazji 25-lecia wolnych wyborów, w całej Polsce organizacje pozarządowe oraz samorządy sadzą dęby wolności. "Jestem przekonany, że dzięki tak licznym inicjatywom wzrośnie wśród Polaków świadomość, jak ważną wartością jest ochrona środowiska i dbałość o zrównoważony rozwój. Temu służy też doroczne Święto Drzewa" - dodał.
Święto Drzewa organizowane jest przez ekologów z Klubu Gaja. Obchodzone jest od 2003 roku. Prezes organizacji Jacek Bożek, zwrócił uwagę, że dzięki zaangażowaniu ponad pół miliona ludzi w tym czasie udało się zasadzić blisko 700 tys. drzew w ogrodach, parkach, na placach zabaw. W tym czasie zebrano również ponad 3 tys. ton makulatury. Bożek podkreślił, że to pokazuje, jak społeczności lokalne w całym kraju podejmują konkretne działania na rzecz środowiska naturalnego.
Prezydent zwracając się w liście do organizatorów akcji zaznaczył, że wysoko ceni ich zaangażowanie w ochronę "naszego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz starania na rzecz zachowania naturalnego piękna otoczenia".
Minister środowiska zwrócił zaś uwagę na społeczny aspekt działalności ekologów z Klubu Gaja. Przypomniał, że oprócz Święta Drzewa i wyborze polskiego Drzewa Roku, Klub prowadzi także akcję "Zaadoptuj rzekę", która ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem czystości polskich rzek czy jezior.
Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Leszek Drogosz poinformował, że w ramach świętowania 25 lat wolności oraz Święta Drzewa w stolicy w ciągu najbliższych trzech tygodni zostanie zasadzonych 2,5 tys. drzew. Wyjaśnił, że w sadzeniu będą brały udział organizacje pozarządowe, młodzież szkolna oraz ambasadorowie, którzy rezydują w stolicy.
Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski poinformował ponadto w trakcie towarzyszącej wydarzeniu konferencji, że Pola Mokotowskie powiększą się o blisko 5 ha. Nowa przestrzeń pojawi się na terenie niedawno wykorzystywanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Wiceprezydent wyjaśnił, że projekt będzie realizowany przez kilka lat. Powstać ma tam m.in. przestrzeń na organizację koncertów, wybieg dla psów czy stacjonarne grille. Dodał, że w koncepcji zagospodarowania tego terenu, które ma zostać przedstawiona za kilka tygodni, znajdą się dwa projekty rekreacyjne, które były zgłoszone w tegorocznym budżecie partycypacyjnym.
W ramach akcji ekologów w piątek na stołecznym Placu Zamkowym stanie też instalacja artysty Waldemara Rudyki i Klubu Gaja, przedstawiająca drzewo, na którym uczestnicy zawieszać będą białe i czerwone "eko-liście" wykonane z materiałów z recyklingu, na których uczestnicy będą mogli zapisać refleksje nt. przyrody i ekologii.
W 2014 statuetkę Drzewa Roku otrzymał Dąb Słowianin z Dębiny (woj. dolnośląskie). Będzie on reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2015. (PAP)
mick/ as/ malk/