Poprzez szopkarstwo i szopkę krakowską, która jest ikoną polskiej tradycji bożonarodzeniowej, wchodzimy do elitarnej rodziny miejsc, które nie tylko troszczą się o zabytki, ale i pielęgnują tradycję – powiedział PAP przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Jacek Purchla.
W czwartek członkowie komitetu UNESCO, obradujący w Port Louis na Mauritiusie, zdecydowali, że krakowskie szopkarstwo trafi na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. To pierwszy polski wpis na tej prestiżowej liście UNESCO.
Prof. Jacek Purchla powiedział, że Polska długo czekała na ten wpis. Przyznał również, że przygotowanie wniosku o wpis jest procesem czasochłonnym, kilkuletnim.
„Cieszę się, że Polska manifestuje w ten sposób przed wspólnotą międzynarodową swoją gotowość do rozwijania ducha i litery konwencji dziedzictwa niematerialnego" - przyznał.
Jak ocenił, Polacy są przyzwyczajeni do myślenia o dziedzictwie w kategorii zabytku. W Polsce - mówił - dobrze wiemy, jakie znaczenie ma Lista światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO i jesteśmy dumni z kilkunastu widniejących na niej polskich wpisów.
Konwencja z 2003 r., tworząca Listę dziedzictwa niematerialnego, znakomicie dopełnia – mówił profesor – nasze myślenie o przeszłości. To dziś już nie tylko dziedzictwo materialne, ale nasza pamięć i tożsamość. Polska ratyfikowała tę konwencję w 2011 r. „Znaczenie dziedzictwa niematerialnego rośnie” – podkreślił przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
„Radość jest tym większa, że nasz wpis został wyróżniony przez zespół ekspertów oceniających wnioski i komitet UNESCO rekomendował polski wpis jako wzorowy i modelowy” – powiedział prof. Purchla, wskazując na zasługi MKiDN w przygotowaniu wniosku.
„Jako krakowianin jestem szczęśliwy, że ten wpis potwierdza wyjątkowe miejsce miasta nie tylko w polskim dyskursie nt. zabytków przeszłości, tradycji, pamięci, ale i dopełnia ważne miejsce Krakowa na listach światowego dziedzictwa UNESCO oraz miejsca w dialogu międzynarodowym o naszym patrimonium” – powiedział profesor.
Historyczne centrum Krakowa w 1978 r. zostało wpisane na pierwszą Listę dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba, Beata Kołodziej
wos/ bko/ itm/