Unikatowe zabytki sztuki sakralnej, w tym prowadzona od 1597 roku księga ochrzczonych z wpisem pochodzącym z czasów króla Jana III Sobieskiego oraz obraz włoskiego mistrza Francesco Solimeny będzie można od piątku oglądać na wystawie w Muzeum w Gliwicach.
Zwiedzający wystawę "Omnium Sanctorum. Kościół i parafia Wszystkich Świętych w Gliwicach" zapoznają się z przebogatą historią parafii oraz samej świątyni. Jak informuje Ewa Chudyba z Muzeum w Gliwicach zaprezentowane zostaną m.in. wyniki wykopalisk archeologicznych prowadzonych wokół kościoła.
"W potężnych rozmiarów księdze ochrzczonych znajduje się wpis związany z wizytą króla Jana III Sobieskiego zmierzającego wówczas pod Wiedeń. Podczas tej wizyty ochrzczone zostały dwie osoby z jego świty - Arab i Kałmuk. Wpis ten pochodzi z 23 sierpnia 1683 roku" - powiedziała PAP Ewa Chudyba.
Muzeum zaprezentuje również unikatowe zabytki sztuki sakralnej, w tym pochodzący z XVII wieku obraz włoskiego mistrza Francesco Solimeny "Chrystus błogosławiący", renesansowe tondo z Matką Boską i Dzieciątkiem oraz Janem Chrzcicielem pochodzące z pierwszej połowy XVI wieku (tondo to obraz bądź płaskorzeźba w kształcie koła) oraz prowadzoną od 1597 roku księgę ochrzczonych.
"W potężnych rozmiarów księdze ochrzczonych znajduje się wpis związany z wizytą króla Jana III Sobieskiego zmierzającego wówczas pod Wiedeń. Podczas tej wizyty ochrzczone zostały dwie osoby z jego świty - Arab i Kałmuk. Wpis ten pochodzi z 23 sierpnia 1683 roku" - powiedziała PAP Chudyba.
Dodała, że udało się również zgromadzić wiele przedmiotów związanych z liturgią czy będących wyposażeniem świątyni. "Na szczególną uwagę zasługują stroje liturgiczne, utensylia, takie jak np. dwie monstrancje pochodzące z 1687 roku, neogotycki pacyfikał czy kielichy mszalne. Będzie można zobaczyć również dziewiętnastowieczne świeczniki stanowiące element wyposażenia prezbiterium" - poinformowała Chudyba.
Wśród dokumentów parafialnych, które zostaną udostępnione publiczności, znajdą się też księga ze spisem aktów fundacyjnych z terenu dekanatu, księgi zapowiedzi przedślubnych, księga zawierająca porządek nabożeństw w kościele farnym. Kościół ten wznosi się w najwyższym punkcie starówki i jest ściśle związany z liczącą ponad 750 lat historią Gliwic.
Ekspozycja będzie otwarta od piątku do końca maja w Willi Caro - oddziale Muzeum w Gliwicach. (PAP)
ktp/ ls/