Wolność to dar i zadanie – również dla wszystkich podejmujących odpowiedzialność za duchowe i społeczne oblicze Europy – powiedział w piątek w trakcie rozpoczęcia XI Zjazdu Gnieźnieńskiego prymas Polski abp. Wojciech Polak.
Wydarzenie w Gnieźnie odbywa się pod hasłem "Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa". Nawiązuje do obchodzonego w tym roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości. W piątek gościem zjazdu jest prezydent Andrzej Duda.
Prymas podkreślił w piątek, że uczestnicy zjazdu "pragną i tym razem, w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, jeszcze raz potwierdzić i wyrazić odpowiedzialność za przyszłość Kościoła, Ojczyzny i Europy".
"Wierni tradycji Zjazdów Gnieźnieńskich chcemy, pod honorowym patronatem prezydenta, w obecności zwierzchników Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, w braterskim spotkaniu chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej podjąć refleksję nad inspirującą mocą chrześcijaństwa. Chrześcijanie bowiem od początku nosili w sobie przekonanie, że to co dają światu, jest prawdziwą wolnością. Ich przesłanie zawsze wzbudzało ogromną nadzieję na przyszłość" – powiedział.
Abp Polak zaznaczył, że wolność "jest nie tylko przywilejem, ale również darem, który ciągle na nowo odkrywamy i o który nieustannie musimy się troszczyć".
"Przeżywane przez nas niebawem Święto Niepodległości, obchodzone w tym szczególnym roku stulecia jej odzyskania przez Polskę, może być nie tylko okazją do radosnego świętowania i dziękczynienia, ale już dziś stanowi dla nas tutaj zgromadzonych, sposobność do podjęcia refleksji nad wolnością i źródłami nadziei na przyszłość" – powiedział.
Prymas zaznaczył, że wolność "to niewątpliwie dar i zadanie – dla wszystkich podejmujących również odpowiedzialność za duchowe i społeczne oblicze Europy".
"Europę tworzą dziś przecież wolne i niepodległe narody. Europę tworzą jednak nade wszystko wolni ludzie, a przez to naprawdę zdolni do kolejnego otwarcia na siebie nawzajem i współpracy. Prawdziwie zdolni do solidarności i do pomocy innym, zwłaszcza tym, którzy dziś tej pomocy tak bardzo tutaj, w Europie, potrzebują. Ludzie prawdziwie zdolni do współdziałania z innymi, a zarazem zdolni do pokonywania swoich własnych ograniczeń i partykularnych egoizmów czy interesów" – powiedział.
Abp Wojciech Polak mówił też, że Europa ludzi wolnych, jest Europą ludzi "zdolnych do przekraczania dzielących nas barier, do pokonywania nieufności, ludzi wezwanych w imię wolności do budowania, a nie do niszczenia". Cytując Jana Pawła II, przypomniał, że "wolność to trudny dar". "Wolność jest wielkim dobrem, nieocenionym dobrem, a zarazem, a może nawet przede wszystkim, naszą ogromną odpowiedzialnością" – zaznaczył prymas.
"Podejmując refleksję na temat wolności w obliczu współczesnych wyzwań dla Europy, Polski i Kościoła, jako chrześcijanie i ludzie dobrej woli musimy wszyscy odważnie powracać do jej źródła. Bije ono w człowieku stworzonym na obraz i podobieństwo Boże, odkupionym i zbawionym w Jezusie Chrystusie, wyzwolonym i obdarowanym wolnością, a zarazem wezwanym do odpowiedzialnego jej używania, do twórczego życia i odważnego zagospodarowania przestrzeni wolności w świecie ludzi wolnych" – powiedział metropolita gnieźnieński.
Zjazd potrwa do niedzieli. Wydarzenie ma charakter ekumeniczny i międzynarodowy. Gromadzi chrześcijan różnych wyznań, liderów stowarzyszeń, wspólnot i środowisk kościelnych, polityków, duchownych i ludzi nauki, którzy podejmą refleksję nad wolnością i źródłami nadziei dla Polski i Europy.
Trzydniowe spotkanie wypełnią panele dyskusyjne, debaty, spotkania warsztatowe i modlitwa. Wśród zaproponowanych tematów jest m.in. sprawa kryzysu migracyjnego, kwestia postrzegania patriotyzmu i miejsca Polski w Europie. (PAP)
Autorzy: Rafał Pogrzebny, Anna Jowsa
rpo/ ajw/ joz/