Król Węgier Władysław I Święty dziś nadal jest dla nas wzorem – powiedział prymas Węgier abp Peter Erdoe we wtorek podczas mszy pod otwartym niebem w Gyoer (pn. zachód kraju) z okazji Dnia św. Władysława, patrona Węgier oraz węgierskiej Polonii.
Erdoe wyraził opinię, że godnymi naśladowcami św. Władysława możemy być wtedy, gdy stać nas na ofiarę dla swojej chrześcijańskiej społeczności, gdy umiemy szanować inne narody i widzieć światło wiary jako nasz wspólny interes.
We mszy, którą koncelebrowali hierarchowie Episkopatu Węgier oraz episkopatów sąsiednich państw, wzięło udział około 2,5 tys. wiernych. Obecni byli m.in. prezydent Węgier Janos Ader oraz szef węgierskiego parlamentu Laszlo Koever. Konferencję Episkopatu Polski reprezentował bp Wiesław Lechowicz, odpowiedzialny za duszpasterstwo Polaków na emigracji. Obecny był także proboszcz polskiej parafii personalnej w Budapeszcie ks. Krzysztof Grzelak.
Erdoe zaznaczył, że Bóg przeznaczył dla św. Władysława rolę tego, kto obroni Węgrów i inne ludy żyjące w kraju przed najazdami nomadów. Według niego św. Władysław uczynił wiele, by kraj stal się stałą ojczyzną dla narodu węgierskiego, m.in. obronił go przed atakami z zewnątrz, a w celu umocnienia wiary chrześcijańskiej utworzył dwa nowe biskupstwa: w Oradei i Zagrzebiu.
Na początku mszy przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier Andras Veres podkreślił, że przykładem św. Władysława mogą się kierować zarówno ludzie wierzący, jak i niewierzący, bo odznaczał się on takimi cechami jak wierność, miłość do ojczyzny i bohaterstwo.
Ks. Grzelak powiedział PAP, że w czasie mszy świętej były modlitwy powszechne w kilku językach, w tym jedna po polsku, a na nabożeństwie było również obecne duchowieństwo grekokatolickie.
Podczas uroczystości wprowadzono na ołtarz, aby wszyscy mogli to widzieć, relikwie św. Władysława, i „później po mszy św. przeszliśmy z tymi relikwiami w procesji przez miasto” – powiedział Grzelak.
Urodzony w Polsce Władysław I Święty był węgierskim królem z dynastii Arpadów, działającym aktywnie na rzecz chrystianizacji. Jego ojcem był król Bela I, a matką księżniczka z dynastii Piastów, córka Mieszka II Lamberta. Wstąpił na tron 940 lat temu, a 825 lat temu został kanonizowany. Z tej okazji władze Węgier ogłosiły bieżący rok Rokiem św. Władysława.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ jo/ mal/