W Wielkim Poście nie chodzi o szczególną mobilizację, prężenie muskułów, po którym wraca się do zwykłego życia, ale o naukę postawy na całe chrześcijańskie życie – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak, który zachęcił w środę popielcową do modlitwy, jałmużny i wyrzeczeń.
Nagranie z wypowiedzią abp. Polaka zostało zamieszczone w środę na stronie internetowej prymasa. Metropolita gnieźnieński powiedział, że uczynki wielkopostne - modlitwa, jałmużna i post - mają "naznaczyć naszą drogę w kierunku Wielkanocy".
"Modlitwa, która oczyszcza nasze pragnienia, która pokazuje nam prawdę naszego życia w spotkaniu z Bogiem. Jałmużna, która ma się stawać stylem naszego życia, to dłonie otwarte dla drugiego, aby mu pomóc, aby wychodzić do drugiego człowieka z miłością i pomocą. Post to wyrzeczenie, które wskazuje na szczególną solidarność z tymi którzy cierpią, którzy pozbawieni są środków do życia, do rozwoju" – powiedział prymas.
Jak dodał, w Wielkim Poście nie chodzi o to, żeby w tym czasie "jakoś szczególnie zmobilizować się, prężąc muskuły, a potem powrócić do zwykłego życia".
"Chodzi o to żeby właśnie poprzez uczynki wielkopostne nauczyć się tej postawy, która będzie charakteryzowało całe nasze chrześcijańskie życie przeniknięte modlitwą, ofiarnością i służbą drugiemu człowiekowi" - powiedział.
Otwierający okres Wielkiego Postu Popielec jest obchodzony zawsze 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. W tym dniu podczas mszy ksiądz posypuje wiernym głowy popiołem, wypowiadając słowa: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię". (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ malk/