Władze Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP (MZR) podjęły decyzję o przedłużeniu ograniczeń dotyczących udziału wiernych w modlitwach zbiorowych w meczetach i centrach zarządzanych przez tę najstarszą organizację polskich wyznawców islamu.
"Nadzwyczajna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa niestety wciąż się rozwija. Jak wiadomo, wszyscy powinniśmy pozostać w naszych domach i do minimum ograniczyć kontakty społeczne, aby w sposób aktywny pomóc przerwać łańcuch infekcji. Prosimy, abyście stosowali się do zaleceń instytucji państwowych i odprawiali modlitwy indywidualnie" - głosi opublikowany w środę komunikat, skierowany do wiernych przez Najwyższe Kolegium MZR. Ograniczenia mają obowiązywać do 14 kwietnia.
Jednocześnie władze tej organizacji, która skupia przede wszystkim polskich Tatarów, poinformowały, że zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Zdrowia, od środy podczas sprawowania obrządków religijnych (modlitwy, śluby, azany, pogrzeby), na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się łącznie nie więcej niż pięć osób, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy w przypadku pogrzebu.
To uszczegółowienie zasad przyjętych przez MZR 12 marca, które miały obowiązywać do 29 marca we wszystkich meczetach, centrach i domach modlitwy zarządzanych przez ten Związek. To m.in. zabytkowe meczety w Bohonikach i Kruszynianach (Podlaskie), meczet w Gdańsku, Dom Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku (obecnie w remoncie) czy Tatarskie Centrum Kultury Islamu w Suchowoli (Podlaskie).
Muzułmański Związek Religijny w RP to najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu, przede wszystkim Tatarów, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim. Liczba jego członków szacowana jest na 5 tys. osób.
11 marca tradycyjne modlitwy piątkowe i modlitwy zbiorowe w swoich centrach muzułmańskich odwołała też Liga Muzułmańska w RP. Miejsca te zostały zamknięte na czas nie krótszy, niż dwa tygodnie; obecnie ta decyzja została przedłużona do odwołania i ma na celu "ochronę ludzkiego życia i zdrowia, jak również ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się zachorowań z powodu koronawirusa".(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ pat/