W Muzeum Narodowym w Gdańsku w piątek zostanie otwarta wystawa czasowa pt. "Wspólnoty pracy i wiary. Cechy w miastach Prus Królewskich". Wśród eksponatów znalazł się m.in. puchar zrobiony z rogu żubra.
"Postanowiliśmy pokazać na wystawie liczne zabytki związane z działalnością cechów w miastach dawnych Prus Królewskich zachowane w zbiorach naszego muzeum oraz w zbiorach innych muzeów regionu" - zapowiedział kurator wystawy Franciszek Skibiński.
Dodał, że przygotowując wystawę muzealnicy starali się przede wszystkim poznać historie tych przedmiotów, a za ich pośrednictwem także historie ludzi, którzy ich użytkowali. "Wraz z zespołem muzealników, historyków, historyków sztuki i konserwatorów zabytków odbyliśmy długą drogę odwiedzając muzea, zabytkowe kościoły, a także archiwa i biblioteki" - tłumaczył.
Na wystawie "Wspólnoty pracy i wiary. Cechy w miastach Prus Królewskich" zaprezentowanych zostanie ok. 150 zabytków i dokumentów. Wiele z nich to przedmioty o nietypowych, zaskakujących kształtach i zapomnianym już dziś przeznaczeniu.
Na wystawie "Wspólnoty pracy i wiary. Cechy w miastach Prus Królewskich" zaprezentowanych zostanie ok. 150 zabytków i dokumentów. Wiele z nich to przedmioty o nietypowych, zaskakujących kształtach i zapomnianym już dziś przeznaczeniu, takie jak puchar zrobiony z rogu żubra, cynowa armatka z jednym kołem, niewielki żelazny powóz, metalowe i drewniane wywieszki w kształcie beczek lub strzał, a także srebrne, cynowe i drewniane puchary, kubki i skrzynki.
"Na wielu z nich wyryto nazwiska, daty i najróżniejsze znaki. Staraliśmy się odkryć tożsamość tych osób i poznać ich historię, a przez to odtworzyć dzieje samych przedmiotów" - wyjaśnił kurator.
Prezentowane na wystawie przedmioty były użytkowane przez członków korporacji, które nazywamy cechami. Jak podkreślił kurator wystawy, były to wspólnoty osób wykonujących ten sam zawód, zapewniających im bezpieczeństwo i stabilność pracy, a także wzajemną pomoc w wypadku problemów w prowadzeniu tych małych przedsiębiorstw. Funkcje i znaczenie cechów wykraczały jednak daleko poza sferę zawodową i obejmowały wiele codziennych spraw, takich jak opieka nad chorymi, sierotami i wdowami oraz udział we wspólnotach religijnych, który na co dzień wyrażał się wspólną modlitwą.
Zaznaczył przy tym, że obraz cechów, jaki wyłania się z badań nie jest jednak wyłącznie pozytywny. "Gdybyśmy mieli sprowadzić te organizacje do jednego, to najlepszym słowem byłby tu monopol. Głównym celem należących do nich osób było zabezpieczenie własnego interesu ekonomicznego. To oczywiście rodziło konflikty, zarówno w obrębie cechów, jak i pomiędzy nimi. O tym także opowiadamy na wystawie" – zapowiedział.
Obiekty prezentowane na wystawie zostały wypożyczone z kolekcji prywatnych i muzeów, w tym m.in. Muzeum Okręgowego w Toruniu, i Archiwów Państwowych w Toruniu i w Gdańsku.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek. Wystawa będzie prezentowana na dwóch piętrach Zielonej Bramy przy ulicy Długi Targ w Gdańsku.(PAP)
pm/ dki/