Przebudowa zaniedbanego od wielu lat zespołu kamienic Deskurów oraz odnowienie opuszczonego przez Archiwum Państwowe ratusza jest przełomowym momentem rewitalizacji zabytkowej części Radomia - Miasta Kazimierzowskiego. Prace mają się zakończyć w 2018 r.
Miasto wybrało wykonawcę prac przy rewitalizacji ratusza. Za 10,5 mln zł wykona je Betonox Construction z Sopotu. Ta sama firma przebudowuje także znajdujący się po drugiej stronie Rynku XIX-wieczny zespół kamienic Deskurów.
Zdaniem prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego miejskie inwestycje prowadzone w obrębie radomskiego Rynku pomogą ożywić to miejsce. „Będą też impulsem m.in. dla organizacji pozarządowych oraz dla przedsiębiorców, którzy zechcą tu zainwestować i prowadzić swoją działalność” - podkreślił prezydent miasta.
Po przebudowie, kamienice Deskurów mają pełnić funkcje muzealną, usługową, edukacyjną i biznesową. W strefie usług ulokowane zostaną m.in. kawiarnia, restauracja, księgarnia, sklep muzealny. W strefie przedsiębiorczości swoje miejsce znajdą osoby rozpoczynające działalność gospodarczą. Odrębną część ma stanowić strefa kultury, w której znajdą się m.in. nowoczesne sale ekspozycyjne. Koszt przebudowy kamienic to 24,7 mln zł. Prace mają się zakończyć w połowie 2018 r.
Wybudowany w XIX wieku ratusz przez kilkadziesiąt lat pełnił funkcję siedziby władz miasta, a także odwachu policyjnego, urzędu poboru rekruta i innych struktur administracyjnych. Od 1963 r. mieściło się tutaj Archiwum Państwowe. Jesienią 2013 roku archiwum przeniosło się do nowej siedziby. Przez ostatnich kilka lat budynek stał pusty.
Po rewitalizacji w ratuszu będzie się mieścić m.in. Biuro Rady Miejskiej i Biuro Obsługi Mieszkańca oraz Wydział Obsługi Radomskiej Strefy Gospodarczej. Oficyny natomiast zajmie Związek Harcerstwa Polskiego. Prace mają się zakończyć w grudniu przyszłego roku.
Z kolei w 2019 roku miasto planuje modernizację płyty Rynku wraz z budową podziemnego parkingu na ok. 200 pojazdów. (PAP)
ilp/ amac/