Koncert dziesięciu chórów z Polski, Białorusi i Ukrainy zainaugurował w środę przesłuchania konkursowe uczestników Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (Podlaskie). Przez trzy dni wystąpi tam blisko 30 chórów z kraju i zagranicy. Laureatów poznamy w sobotę.
Przesłuchania konkursowe odbywają się w hajnowskim soborze św. Trójcy. Pierwszego dnia największą grupę stanowiły parafialne chóry z województwa podlaskiego, m.in. z Hajnówki, Narewki i Białegostoku. Specyfiką festiwalu jest właśnie to, że znaczna część uczestników to zespoły parafialne, które wykonują muzykę cerkiewną przede wszystkim podczas uroczystości religijnych.
Uczestnicy oceniani są w kilku kategoriach, m.in. chórów parafialnych wiejskich i miejskich oraz akademickich. Najlepsi zaśpiewają na dwóch sobotnich koncertach galowych: pierwszy odbędzie się w hajnowskim soborze, drugi - w białostockiej cerkwi Hagia Sophia.
Festiwal muzyki cerkiewnej w Hajnówce, odbywający się pod patronatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ma podkreślać religijny charakter tej muzyki. Jak mówił w miniony poniedziałek, w czasie inauguracji hajnowskiej imprezy zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, śpiew cerkiewny służy "utwierdzaniu dobra i jedności wśród ludzi". „Śpiew cerkiewny to nasza duchowa kultura. Poprzez całą historię oczarowywał on wielu (…). Jest on świadectwem duchowego zdrowia naszej Cerkwi" - mówił hierarcha.
"Śpiew cerkiewny to specyficzny rodzaj sztuki" - podkreśla dyrektor festiwalu ks. Michał Niegierewicz i przyrównuje muzykę cerkiewną do ikony. "Ikona to nie jest obraz. Ikon się nie maluje, ikony się pisze, to jest modlitwa. To samo jest z muzyką cerkiewną" - powiedział.
Równolegle do przesłuchań konkursowych, trwa cykl koncertów towarzyszących imprezie, odbywających się przede wszystkich w różnych miejscowościach regionu. Ma on przybliżać muzykę cerkiewną tym zainteresowanym nią osobom, które nie mogły dojechać do Hajnówki.
Kilka lat temu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej zostały wyróżnione medalem im. księcia Konstantego Ostrogskiego, który przyznaje kapituła przy redakcji miesięcznika "Przegląd Prawosławny" za zasługi dla prawosławia i działalność na rzecz ekumenizmu. Otrzymała także tytuł "Podlaska marka roku", przyznawany z inicjatywy samorządu województwa.
W maju to nie jedyny w Podlaskiem festiwal muzyki cerkiewnej. Kilka dni po jego zakończeniu, w Białymstoku rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2018". Co prawda ma on Hajnówkę w nazwie, bo tam był zapoczątkowany, ale od 15 lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego. (PAP)
autor: Robert Fiłończuk
edytor: Paweł Tomczyk
rof/ pat/