Religia

14.12.2018

Przewodniczący KEP o spotkaniu Prezydium CCEE w Rzymie

Zdaniem papieża Franciszka zadaniem CCEE jest tworzenie mostów między narodami w Europie – powiedział przewodniczący KEP i wiceprzewodniczący CCEE abp Stanisław Gądecki, podsumowując spotkanie Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy, które 12 i 13 grudnia odbyło się w Rzymie.

W komunikacie przesłanym w piątek PAP czytamy, że relacjonując spotkanie Prezydium CCEE abp Stanisław Gądecki przywołał słowa papieża Franciszka, który ocenił, że w czasie, "gdy wszystko się coraz bardziej dzieli, trzeba, aby CCEE spełniało rolę jednoczącą dla całej Europy i było znakiem jedności". Papież – jak mówił abp Gądecki – wspomniał też o adhortacji, która powstanie po ostatnim synodzie biskupów poświęconym młodzieży.

Jak wyjaśnił abp Gądecki, papież zwrócił też uwagę na potrzebę tego, by księżą dbali o jedność ze swoim biskupem, z innymi księżmi i z ludem Bożym. "Gdyby zabrakło jednego z tych elementów, gdyby (ksiądz) zaczął się izolować, gdyby oddalał się od biskupa, księży czy ludu Bożego, jego kapłaństwo stanie się zagrożone" – przywoływał wypowiedź papieża abp Gądecki.

Omawiając spotkanie z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, przewodniczący episkopatu podkreślił, że kard. Parolin zwrócił uwagę m.in. na "kwestię odniesienia do migrantów i potrzebę przedstawiania wyraźnie nauczania Kościoła i Ewangelii, która każe nam spełniać rolę dobrego samarytanina wobec tych, którzy potrzebują". Nawiązując do rozmowy z prefektem Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouelletem, powiedział, że podziękował on za zorganizowanie CCEE w Poznaniu. "Kard. Ouellet był obecny w Poznaniu i podziwiał sprawność organizacyjną" – relacjonował abp Gądecki.

W komunikacie czytamy, że jedną z poruszanych kwestii podczas obrad Prezydium CCEE były kontakty z Kościołem prawosławnym, w szczególności trudna sytuacja na Ukrainie oraz relacje Kościoła moskiewskiego i konstantynopolskiego, w tym zakaz udzielania Komunii Świętej tym, którzy pochodzą z innego patriarchatu.

Prezydium podsumowało też ostatnie spotkania plenarne CCEE w Mińsku i Poznaniu oraz nakreśliło temat następnego spotkania, które odbędzie się w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

"Będzie mowa o Europie i znakach nadziei, które każą myśleć o tym, że tam, gdzie jest coraz większy nacisk administracyjny i ideologiczny, tam coraz bardziej odzywa się sumienie. Zdaje się, że to przebudzenie następuje w Europie i trzeba, by każdy z krajów, które wchodzą w skład Unii Europejskiej, powiedział, jakie widzi poszczególne znaki nadziei w swoim kraju i w swoim otoczeniu" – powiedział abp Gądecki. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL