Po wygłoszeniu formuły beatyfikacyjnej przez papieskiego wysłannika kard. Marcello Semeraro 12 września do prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej zostaną wniesione w procesji relikwie nowych błogosławionych – prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. Specjalnie na tę okazję przygotowano dla nich relikwiarze.
Niemal gotowe są już relikwiarze na beatyfikację prymasa Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej
W informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe archidiecezji warszawskiej podano, że "w przypadku kard. Wyszyńskiego relikwią będzie jego własnoręczne pismo, ponieważ przed beatyfikacją nie był otwierany sarkofag, w którym spoczywają jego szczątki w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela". "Natomiast relikwią matki Czackiej będzie umieszczony w kapsule fragment kostny, który został pobrany podczas procedury przeniesienia doczesnych szczątków Elżbiety Róży Czackiej z cmentarza zakładowego do kaplicy utworzonej w jej dawnym pokoju, przylegającym do kościoła w Laskach" – czytamy w komunikacie.
Relikwiarz prymasa Wyszyńskiego zaprojektował i wykonał gdański artysta bursztynnik Mariusz Drapikowski, twórca m.in. bursztynowej sukienki dla Ikony Jasnogórskiej, tzw. sukni zawierzenia "Totus Tuus".
Artysta wkomponował w relikwiarz oryginalny rękopis "Aktu osobistego oddania się Matce Bożej" i wizerunek jasnogórskiej ikony. "Kard Wyszyński ułożył akt podczas uwięzienia w Stoczku Warmińskim i tymi słowy ofiarował się Matce Bożej 8 grudnia 1953 r. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny" – wskazano w komunikacie.
Poinformowano, że relikwiarz matki Czackiej, pierwotnie zaprojektowany przez s. Albertę Chorążyczewską FSK (absolwentkę Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych) jest dziełem artysty rzeźbiarza Marka Szali, autora m.in. ołtarza papieskiego pod krokwią w Zakopanem w 1997 r..
"Relikwiarz wykonany w drewnie lipowym przedstawia wyrzeźbione dłonie matki Elżbiety Czackiej, które delikatnie opuszkami palców czytają napisany wypukłym pismem brajla fragment Psalmu 126. Przyszła błogosławiona modliła się nim przed swoją śmiercią" – wyjaśniono. "Rzeźba dłoni powstała na podstawie odlewu wykonanego za życia matki Elżbiety. Wtedy miał on prezentować niewidomym wychowankom właściwy układ palców przy czytaniu pisma brajla" – dodano.
Relikwiarze pozostaną już na stałe w Świątyni Opatrzności Bożej – docelowo znajdą się w panteonie polskich świętych i błogosławionych w kolistej nawie bocznej.
Po beatyfikacji relikwie prymasa Wyszyńskiego trafią także do archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie i do bazyliki prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie.
Otrzyma je również konkatedra św. Jakuba w Olsztynie. "Po wojnie rządcą diecezji warmińskiej z tytułem wikariusza generalnego prymasa Polski był ks. Wojciech Zink, który w 1953 r. jako jedyny zaprotestował po aresztowaniu i uwięzieniu prymasa Polski. Sam kard. Wyszyński wspominał w zapiskach, że +bronił go tylko pies Baca i Niemiec, ks. Zink z Olsztyna+" – zwrócono uwagę w komunikacie.
Relikwie prymasa Wyszyńskiego będą również przechowywane w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Warmińskim. Prymas Wyszyński był więziony w tamtejszym klasztorze przez prawie rok – od 12 października 1953 r. do 6 października 1954 r. Relikwiarze trafią też do największych warszawskich parafii: Najświętszego Zbawiciela, Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie i św. o. Pio na Gocławiu (w diecezji warszawsko-praskiej). Wszystkie te relikwiarze przygotował również Mariusz Drapikowski
Prośby o relikwie matki Czackiej napływają do założonego przez nią Zgromadzenia sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Proszą o nie proboszczowie parafii z różnych stron Polski, m.in. z Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławia i z Warszawy. Wielu z nich ma rekomendacje swoich biskupów. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/