Polska po 1989 roku

06.03.2019

R. Trzaskowski: nie przewiduję żadnego zaangażowania finansowego w odbudowę Pałacu Saskiego

Nie przewiduję żadnego zaangażowania finansowego w odbudowę Pałacu Saskiego - powiedział w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Nie dość, że oczekujemy sfinansowania tej inwestycji przez rząd, to również oczekujemy rozmowy na temat działek, które są własnością miasta - podkreślił.

Prezydent stolicy wskazał, że odbudowa pałacu jest inicjatywą Senatu, wspieraną przez prezydenta Andrzeja Dudę i rząd. Pytany w środę na konferencji prasowej, czy chce, by koszty tej inwestycji w pełni pokrył rząd, odpowiedział: "Tak, oczywiście".

Według Trzaskowskiego odbudowa pałacu nie jest jednym z najważniejszych priorytetów, którego realizacji oczekują warszawiacy. "Stąd absolutnie nie przewiduję żadnego zaangażowania finansowego" - wyjaśnił.

To, że źródłem finansowania inwestycji będzie budżet państwa, pod koniec grudnia zapowiadał marszałek Senatu Stanisław Karczewski, zapewniając, że rozmawiał już o tym z premierem Mateuszem Morawieckim oraz z minister finansów Teresą Czerwińską.

Prezydent stolicy podkreślił ponadto, że oczekuje nie tylko sfinansowania inwestycji, ale także rozmowy dotyczącej działek, na których ma stanąć odbudowany Pałac Saski i które są własnością miasta stołecznego Warszawy.

"Przypominam, że niektóre poboczne działki zostały wymienione lata temu i myśmy wtedy zrezygnowali z części udziałów w ratuszu" - dodał Trzaskowski. Jak zauważył, ratusz w większości jest własnością Skarbu Państwa. "W związku z tym o tym chcemy rozmawiać" - podkreślił.

Dodał, że miasto chce także rozmawiać o kwestiach pragmatycznych, wśród których wymienił sprawę dojazdu samochodów i autobusów, a także kwestię parkingową. "Ja powiedziałem, że będę do sprawy podchodził absolutnie pragmatycznie" - zaznaczył.

"Też są pytania, ile ten projekt ma kosztować. Tu myślę, że mamy absolutną zgodność pomiędzy inicjatorami a nami, że jeżeli w ogóle mamy mówić o odbudowie, to ona musi być w najwyższym możliwym standardzie, co będzie kosztowało bardzo poważne pieniądze" - powiedział.

1 listopada 2018 r. podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego.

Marszałek Senatu informował pod koniec stycznia, że w końcowej fazie są prace nad tzw. specustawą, która dokładnie określi warunki i harmonogram odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. W Pałacu miałaby się mieścić m.in. nowa siedziba Senatu.

W ubiegłym tygodniu w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego odbyło się spotkanie marszałka Senatu z prezydentem Warszawy. Na wspólnej konferencji politycy zapowiedzieli, że w tym tygodniu dojdzie do rozmów eksperckich. Podczas spotkania Karczewski i Trzaskowski przedstawili swoje koncepcje i wątpliwości dotyczące pomysłu odbudowy pałacu.(PAP)

agzi/ pch/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL