Radio Watykańskie będzie nadawać od najbliższej soboty co tydzień serwis informacyjny po łacinie. Pięciominutowy dziennik będzie redagowany we współpracy z łacińską sekcją Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, której szefem jest ksiądz Waldemar Turek.
To kolejna inicjatywa na rzecz powrotu do łaciny. Wielką popularnością cieszą się tweety w tym języku zamieszczane na oficjalnym profilu papieża Franciszka. Profil Pontifex w tej wersji językowej ma prawie milion obserwatorów. Sekcja księdza Turka zajmuje się również tłumaczeniem słów papieża na Twitterze.
"Hebdomada Papae, notitiae vaticanae latine redditae" ( Tydzień papieża, watykański dziennik w języku łacińskim)- tak nazywać się będzie nowy serwis informacyjny w papieskiej rozgłośni.
Dziennik ten będzie nadawany na falach Radia Watykańskiego w każdą sobotę o godzinie 12.32 i powtarzany w niedzielę o 17.30. Dostępny będzie również na portalu informacyjnym Vatican News.
Jak wytłumaczono w Watykanie, celem tego kroku jest ożywienie oficjalnego języka Kościoła katolickiego również w świecie informacji.
"Od dawna brakowało takiej inicjatywy, podczas gdy obserwujemy zainteresowanie łaciną zarówno tą w piśmie, jak i mówioną"- powiedział ksiądz Waldemar Turek, cytowany przez Ansę.
Kierowana przez niego sekcja będzie pomagać w przygotowaniu tekstów serwisów. On i inni jej pracownicy będą też prowadzić krótkie lekcje łaciny. Ponieważ dostosowywana jest ona do czasów obecnych, powstają nowe sformułowania w tym języku, wykorzystywane na papieskim profilu na Twitterze.
I tak na przykład piłkarskie Mistrzostwa Świata to Certaminibus Mundialibus Sphaeromachiae.
Gdy w Panamie na Światowych Dniach Młodzieży Franciszek mówił, że Maryja była "pierwszą influencerką Bożą", określenie to przetłumaczono na "concitatrix Dei".
Ksenofobia to "exterarum gentium odium", ufolog - "rerum inexplicatarum volantium studiosus", a kamikadze - "voluntarius suis interromptor".
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ fit/ mal/