Religia

21.05.2017

Relikwia św. Mikołaja opuściła Bari; została wysłana do Rosji

Po raz pierwszy od 930 lat miasto Bari we włoskiej Apulii opuściła w niedzielę relikwia św. Mikołaja, biskupa Miry. Relikwia, fragment żebra świętego, będzie do 28 lipca wystawiona w Rosji.

Nastąpiło to na mocy umowy między papieżem Franciszkiem i zwierzchnikiem rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyrylem.

Relikwie św. Mikołaja – czczonego zarówno przez katolików, jak i prawosławnych - przechowywane są w Bari od 1087 roku, kiedy to z terenów Turcji przywieźli je miejscowi marynarze.

Niedzielna ceremonia pożegnania relikwii odbyła się w krypcie bazyliki, a uczestniczyły w niej setki katolików i prawosławnych. W uroczystości udział wziął metropolita wołokołamski Hilarion z Patriarchatu Moskiewskiego, odpowiedzialny za jego kontakty zagraniczne.

Relikwiarz przekazał mu przeor bazyliki, ojciec Ciro Capotosto. Obecni byli przedstawiciele lokalnych władz z przewodniczącym regionu Apulia Michele Emiliano z centrolewicowej Partii Demokratycznej, który jest również w delegacji, jaka udała się z tej okazji do Moskwy.

“Jego Świątobliwość Franciszek bardzo pragnął tego gestu przyjaźni i miłości wobec Patriarchatu w Moskwie, wyraźnie pomocnego w trudnym procesie, jaki podejmuje papież i patriarcha Cyryl na rzecz ponownego zjednoczenia kościołów prawosławnego i katolickiego, by przezwyciężyć schizmę wschodnią” - oświadczył Emiliano. „To proces - dodał- który potrzebuje także obecności świętego Mikołaja”.

Na lotnisko relikwie odprowadzono wśród bicia dzwonów w mieście w orszaku pod eskortą policji.

W niedzielę relikwię powita patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Wystawiona będzie w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji, gdzie wierni będą mogli oddać jej cześć. Według włoskich mediów oczekuje się też przybycia prezydenta Władimira Putina.

Następnie relikwia przewieziona zostanie do Petersburga.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL