Reprint zaginionego medalu noblowskiego Henryka Sienkiewicza do końca roku można oglądać w poznańskim Muzeum Literackim H. Sienkiewicza. Placówka niedawno wznowiła działalność, po trwającym prawie cztery lata remoncie.
W zmodernizowanym muzeum można obejrzeć m.in. rękopisy pisarza. Prezentowane są też dokumenty, fotografie oraz maska pośmiertna autora „Trylogii”, „Quo vadis” i „Krzyżaków”. Zbiór uzupełniają meble z epoki, dzieła sztuki oraz pamiątki rodzinne.
Jak powiedziała PAP kustosz muzeum Anna Surzyńska-Błaszak, oryginalny medal noblowski Sienkiewicza zaginął. „Spadkobiercy wystąpili do akademii o reprint medalu, który niedawno został wykonany. Poprosiłam rodzinę o wypożyczenie i dzięki temu medal pokazujemy w Poznaniu” – dodała Surzyńska-Błaszak.
Po modernizacji muzeum stało się interaktywne i multimedialne. Na dotykowych ekranach prezentowane są informacje o pisarzu, jego twórczości, a także pamiątki po Sienkiewiczu, które nie są częścią stałej wystawy. Muzeum zachowało też część swojego dawnego charakteru – prezentowany jest m.in. gabinet urządzony w stylu z epoki, w której tworzył Sienkiewicz.
Muzeum bierze udział w Narodowym Czytaniu „Trylogii”. W sobotę przed placówką stanęła scena, na której wszyscy chętni mogli czytać ulubione fragmenty „Ogniem i Mieczem”, „Potopu” i „Pana Wołodyjowskiego”.
Remont muzeum trwał prawie cztery lata i zakończył się na początku wakacji. Za 3,5 mln zł przebudowana została zabytkowa XVI-wieczna kamienica na Starym Rynku w Poznaniu, która jest siedzibą muzeum. W piwnicy budynku powstała sala edukacyjna, a na strychu magazyny dla zbiorów. Obiekt został też przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Muzeum wyremontowano dzięki wsparciu funduszy unijnych i samorządów.
Poznańskie muzeum powstało 10 czerwca 1978 r. z inicjatywy miłośnika twórczości Sienkiewicza, nieżyjącego już kolekcjonera Ignacego Mosia. (PAP)
pil/ son/