Zmarły 23 marca 2020 roku Stefan Papp był wybitnym kreatorem kultury. Zajmował się metodologią kształtowania przestrzeni, teorią i krytyką sztuki, a także publicystyką kulturalną i poezją. Był grafikiem, rzeźbiarzem, malarzem i rysownikiem satyrycznym.
Stefan Papp urodził się 10 kwietnia 1932 roku w Czerniowcach. Pochodził z ormiańskiej rodziny Bohosiewiczów. Był wnukiem Marii Bohosiewicz właścicielki dworu w Baniłowie.
W 1947 przyjechał z Rumunii do Polski. Uczęszczał do Gimnazjum Snycerskiego w Cieplicach, do Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem oraz do Państwowego Liceum Ogólnokształcącego dla Pracujących w Jeleniej Górze, gdzie w 1952 r. zdał maturę.
Życie swoje związał z Krakowem. W 1958 roku ukończył studia na Wydziale Rzeźby ASP w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego i prof. Wandy Ślędzińskiej. Zajmował się rzeźbą, grafiką, obiektem i rysunkiem artystycznym, metodologią kształtowania przestrzeni społecznej, krytyką sztuki.
Wydawał czasopisma w czasach, gdy zdobycie reglamentowanego papieru, nie było sprawą prostą. Był pomysłodawcą powstałego w 1957 r. na fali odwilży czasopisma graficzno-literackiego "Czarno na białym", które od drugiego numeru miało tytuł "Zebra". Periodyk drukujący m.in. Czesława Miłosza, Mariana Pankowskiego, Witolda Gombrowicza i Halinę Poświatowską ukazywał się niecałe półtora roku. Później Papp założył pismo poświęcone życiu artystycznemu "Sezon". Przez wiele lat współpracował z "Dziennikiem Polskim", "Szpilkami", "Architekturą", "Magazynem Kulturalnym" i "Sztuką". Od lat 60. do 80. XX wieku był redaktorem graficznym "Tygodnika Powszechnego".
W latach sześćdziesiątych zaczął publikować teksty i rysunki satyryczne w "Więzi". Tam poznał Tadeusza Mazowieckiego. Kiedy w jesieni 1990 roku Mazowiecki startował w wyborach prezydenckich Papp wsparł kampanię swoimi rysunkami z cyklu "Pan Tadeusz a sprawa polska". "W serii rysunków satyrycznych, postanowiłem przedstawić jego zalety prawdziwego męża stanu: jego mądrość, poczucie odpowiedzialności, patriotyzm i otwartość na Europę – na tle ogromnie złożonej sytuacji gospodarczej, społecznej i politycznej Polski, w pierwszym okresie transformacji" – charakteryzował swoje prace.
W latach 1979–2001 wykładał na Wydziałach Designu i Architektury Fachhochschule w Muenster. W 1996 roku obronił doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 2002 roku prowadził seminarium projektowe Strefa Parku Chopina, na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Zajmował się rzeźbą, kolażem, grafiką, obiektem i rysunkiem satyrycznym, rysunkiem artystycznym, sztuką akcji; poezją, publicystyką kulturalną i społeczną, teorią i krytyką sztuki, metodologią i realizacją kształtowania przestrzeni społecznej oraz teorią postrzegania środowiska. W dziedzinie rysunku satyrycznego okazał się twórcą porównywalnym z takimi artystami jak m.in. Eryk Lipiński, Zbigniew Lengren, Szymon Kobyliński, Jerzy Flisak, Andrzej Czeczot i Zbigniew Jujka.
Jego teksty, obrazy, grafiki i rysunki satyryczne można znaleźć na stronie www.stefanpapp.pl.
Stefan Papp zmarł 23 marca 2020 r. w Krakowie - miał 87 lat.(PAP)
Anna Bernat
abe/ pat/