Polska po 1989 roku

28.02.2017

Rozpoczyna się peregrynacja relikwii i obrazów św. Brata Alberta

 Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęcił 28 bm. dwa portrety św. Brata Alberta oraz dwa obrazy "Ecce Homo", które wraz z relikwiami Świętego będą peregrynować po polskich parafiach. Fot. PAP/J. Bednarczyk Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęcił 28 bm. dwa portrety św. Brata Alberta oraz dwa obrazy "Ecce Homo", które wraz z relikwiami Świętego będą peregrynować po polskich parafiach. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Relikwie św. Brata Alberta oraz obraz „Ecce Homo” i portret świętego będą nawiedzać polskie parafie, w których działa katolicka organizacja Rycerze Kolumba. Towarzyszy temu akcja charytatywna na potrzeby noclegowni sióstr albertynek.

Peregrynacja to w Kościele katolickim uroczyste przenoszenie albo przewożenie relikwii, obrazów czy przedmiotów kultu religijnego.

Andrzej Anasiak, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce przypomniał podczas wtorkowej konferencji prasowej w krakowskiej Kurii Archidiecezjalnej, że peregrynacja jest organizowana w roku ustanowionym przez Sejm rokiem św. Brata Alberta. "Św. Brat Albert jest wzorem tego, który zrezygnował z wielu rzeczy ciekawych z ludzkiego punktu widzenia, żeby pójść na peryferie miłosierdzia i spotkać się z tymi, którzy potrzebują najwięcej pomocy" - mówił.

Rycerze Kolumba w Polsce podjęli współpracę w sprawie peregrynacji relikwii świętego i obrazów ze zgromadzeniem sióstr albertynek. "Chcielibyśmy, aby to spotkanie duchowe nie ograniczało się tylko do sfery modlitwy i wzmocnienia ducha, ale żebyśmy coś konkretnego zrobili" - dodał Anasiak. Chodzi o ogólnopolską akcję charytatywną - zbiórkę koców i pościeli dla noclegowni prowadzonych przez siostry albertynki.

Kulminację wydarzenia stanowić będzie pielgrzymka członków tej organizacji i ich rodzin na Jasną Górę.

Obraz "Ecce Homo" oraz portret św. Brata Alberta namalowany przez jego przyjaciela Leona Wyczółkowskiego zostały wraz z relikwiami przekazane Rycerzom przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim. Przed wyruszeniem w drogę poświęcił je metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski.

Siostra Bernarda ze zgromadzenia zwróciła uwagę, że relikwiarz, w którym umieszczono relikwie świętego nosi znamienną formę - dłoni trzymającej chleb. "Chleb jest znakiem wspólnoty, zarówno wspólnoty pracy, jak również wspólnoty łamania się, czyli dzielenia się czymś co nosimy w sobie, co jest w nas najcenniejsze - na tym zależało św. Bratu Albertowi" - podkreśliła.

Peregrynacja relikwii i obrazów w radach działających na południu kraju rozpocznie się w środę w parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Równocześnie na północy Polski peregrynacja zacznie się 11 marca w Łomiankach k. Warszawy.

W sumie w ciągu całego roku relikwie i obrazy odwiedzą wszystkie 92 parafie, gdzie działają Rycerze Kolumba, a także sąsiednie parafie, które zgłoszą chęć ich goszczenia.

W czerwcu zeszłego roku Sejm ustanowił rok 2017 rokiem św. Brata Alberta.

Brat Albert (wł. Adam Chmielowski), jeden z prekursorów polskiego impresjonizmu, założyciel zgromadzenia braci albertynów i sióstr albertynek. Poświęcił się pomocy bezdomnym i opuszczonym, zakładał miejskie ogrzewalnie i przytuliska, domy dla sierot, kalek, starców i nieuleczalnie chorych. Papież Jan Paweł II beatyfikował go w Krakowie w 1983 r., a sześć lat później w Rzymie kanonizował. Relikwie Świętego znajdują się w Sanktuarium Świętego Brata Alberta Ecce Homo w Krakowie. (PAP)

rgr/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL