Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna (PLOT) zaprasza na wakacyjne spacery z przewodnikami. Ich uczestnicy, w ramach akcji „Odkryj z nami Płock”, będą zwiedzali najciekawsze miejsca w tym mieście. Pierwsze z cyklu spotkań z historią i zabytkami Płocka odbędzie się 4 lipca.
Anonsując wakacyjną akcję PLOT, płocki Urząd Miasta podkreślił, że jak co roku, udział w spacerach jest bezpłatny - zaproszone są wszystkie osoby chętne, które przybędą na płocki Stary Rynek, gdzie w kolejne soboty i niedziele, zawsze o godz. 12., rozpoczynać się będą piesze wędrówki po najciekawszych zakątkach miasta.
Urząd Miasta Płocka podkreśla, że tegoroczna edycja akcji „Odkryj z nami Płock” jest już jedenastą z kolei. „Dla każdego uczestnika przygotowano Płocki Paszport Turystyczny, miniprzewodnik po Płocku” – przekazano w informacji płockiego samorządu i PLOT. Jak zapowiedziano, tematem przewodnim pierwszego spaceru, 4 lipca, będzie „Płock utracony – dawna architektura miasta”.
Według PLOT, podczas kolejnych spotkań z przewodnikami, jeszcze w lipcu, uczestnicy spacerów będą mogli poznać m.in. średniowieczne dzieje Płocka i zwiedzić tamtejszą bazylikę, jedną z pięciu najstarszych katedr w kraju i jedną z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski, w tym Władysław I Herman oraz jego syn Bolesław III Krzywousty – bazylika ta to jednocześnie największa nekropolia Piastów.
W trakcie lipcowej odsłony akcji „Odkryj z nami Płock” zaplanowano też spacery tematyczne: „Artystyczny Płock” z wizytą w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki oraz „Dawna dzielnica żydowska”, która była jedną z najstarszych w Polsce - tuż przed wybuchem II wojny światowej płoccy Żydzi przygotowywali się do obchodów jubileuszu 700-lecia osiedlenia się w tym mieście.
Z kolei w sierpniu, jak zapowiada PLOT, podczas spacerów z przewodnikami będzie można odwiedzić Książnicę Płocką i poznać miejsca związane z urodzonym w tym mieście poetą Władysławem Broniewskim. Tematem jednego ze spotkań będą również „Znane płocczanki” – to właśnie z Płocka pochodziła m.in. Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka filmowa, wieloletnia dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Także w sierpniu biorący udział w spacerach pod Płocku będą mogli poznać historię jego obrony przed armią bolszewicką w 1920 r., w której uczestniczyli mieszkańcy miasta, w tym kobiety i dzieci – za swą bohaterską postawę i odparcie natarcia bolszewików Płock w 1921 r. został uhonorowany przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych.
Na zakończenie akcji „Odkryj z nami Płock”, 21 sierpnia, zaplanowano zwiedzanie Świątyni Miłosierdzia i Miłości Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, którego siedziba znajduje się właśnie w tym mieście – mariawicka świątynia wraz z kompleksem klasztornym została wybudowana w stylu neogotyku angielskiego w latach 1911-14.
„Serdecznie zapraszamy do odkrywania historii naszego miasta z Płocką Lokalną Organizacją Turystyczną” – zachęcają płocki samorząd i PLOT, informując o cyklu wakacyjnych spacerów z przewodnikami.
Płock, położony na malowniczej, wysokiej skarpie nad Wisłą, to najstarsze miasto Mazowsza. W 1075 r. utworzono tam stolicę biskupstwa. W czasach panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego Płock był stolicą Polski i ulubioną rezydencją obu władców. To właśnie w tym mieście znajduje się najstarsza polska szkoła i jedna z najstarszych w Europie, utworzona w 1180 r. przy kolegiacie św. Michała Archanioła, która działa nieprzerwanie w tym samym miejscu - obecne to Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, obchodzące w tym roku 100. rocznicę nadania tej nazwy.
Historię miasta prezentuje otwarta w 2010 r. w tamtejszym Muzeum Mazowieckim stała ekspozycja „X wieków Płocka”. Oprócz zabytków, w tym z okresu wczesnego średniowiecza, można zobaczyć tam m.in. makietę, największy tego typu obiekt w Polsce, o powierzchni ok. 40 metrów kw., przedstawiający zabudowę miasta z ok. 1800 r. Oddziałem Muzeum Mazowieckiego jest mieszczące się w dawnej płockiej synagodze, pochodzącej z XIX wieku, Muzeum Żydów Mazowieckich - główną częścią ekspozycji jest tam multimedialna prezentacja historii i kultury mazowieckich Żydów. (PAP)
mb/ dki/