Religia

24.01.2020

Rzecznik KEP: Kościół jest aktywny w mediach

Kościół jest aktywny w mediach. Chce z nimi współpracować, by przekazywać przesłanie płynące z Ewangelii jak największej liczbie osób – podkreślił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w dniu święta patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego.

Ks. Rytel-Andrianik zaznaczył, że polski Kościół stara się być na bieżąco z nowymi technologiami, rozwija swą działalność internetową, a także stawia na media społecznościowe.

Podał, że profil @EpiskopatNews na Twitterze obserwuje ponad 20 tys. osób, a każdego dnia pojawia się na nim co najmniej kilka wpisów. Z kolei profil episkopatu na Facebooku śledzi ponad 19,7 tys. internautów. Biuro prasowe episkopatu prowadzi też na Twitterze profil w języku angielskim @ChurchInPoland. Obserwuje go ponad 5,4 osób.

"Tylko w 2019 r. na Flickrze zamieściliśmy 4 tys. zdjęć, z których można bezpłatnie korzystać. W minionym roku na stronie Episkopat.pl zostało opublikowanych ponad tysiąc depesz prasowych, w tym 122 w obcych językach, głównie po angielsku, włosku i niemiecku. Na profilu Soundcloud przekazaliśmy do użytku rozgłośni radiowych ponad 1,3 tys. nagrań dźwiękowych" – poinformował ks. Rytel-Andrianik.

Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II, który wskazywał, że dla Kościoła internet jest środkiem i narzędziem do ewangelizacji, a nie celem samym w sobie. "Kierując dziś życzenia do dziennikarzy i pracowników mediów warto wspomnieć o konieczności rzetelności przekazu, który trafia do milionów osób" – stwierdził rzecznik KEP.

Przywołał również słowa papieża Franciszka z ogłoszonego 24 stycznia orędzia na 54. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Ojciec Święty podkreślił: "Powinniśmy oddychać prawdą dobrych historii, takich, które budują, a nie niszczą; historii, które pomagają odnaleźć korzenie i siłę, aby iść razem naprzód".

"Idąc za wskazaniem papieży, korzystajmy z osiągnieć techniki i możliwości, jakie dają nam środki społecznego przekazu. Wykorzystujmy je, aby budować, a nie niszczyć. A tutaj ważna jest odpowiedzialność za nasze słowa" – powiedział rzecznik episkopatu. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL