Jan Paweł II bronił rodziny, wzywał do ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci; uznawał je za prawo człowieka, wynikające z prawa naturalnego - podkreślił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w 4. rocznicę kanonizacji papieża Jana Pawła II.
Rzecznik episkopatu przypomniał, że papież Franciszek, w homilii wygłoszonej 27 kwietnia 2014 r., podczas mszy św. kanonizacyjnej w Rzymie wskazał, że Jan Paweł II był papieżem rodziny, i że tak pragnął być zapamiętany.
"Jan Paweł II zabiegał o sprawy rodziny, w niej widział przyszłość naszej cywilizacji. Już jako ksiądz, a następnie biskup, Karol Wojtyła przykładał ogromną wagę do formowania młodych ludzi do życia w rodzinie. Była to zasadnicza część jego pracy duszpasterskiej, przekonywał młodych, by nie obawiali się podejmować wyzwania, jakim jest założenie rodziny i otwartość na życie"- podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Dodał, że papież zwracał także uwagę na konieczność zapewnienia rodzinom odpowiednich warunków materialnych, niezbędnych do ich rozwoju.
"Ojciec Święty, w liście na XVIII Międzynarodowy Kongres Rodziny w 1994 r. zwracał uwagę, że rodzina jest prawdziwym fundamentem społeczeństwa i stanowi jedno z najcenniejszych dóbr ludzkości" – dodał.
Ks. Rytel-Andrianik wskazał, że w kontekście rodziny św. Jan Paweł II mówił o konieczności ochrony życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Tym kwestiom poświęcił m.in. encyklikę "Evangelium Vitae" (łac. Ewangelia życia).
"Ojciec Święty w +Evangelium Vitae+ zwracał uwagę na nowe zagrożenia wymierzone przeciw życiu. Święty Jan Paweł II pisał: +w świadomości zbiorowej te zamachy na życie tracą stopniowo charakter +przestępstwa+ i w paradoksalny sposób zyskują status +prawa+, do tego stopnia, że żąda się uznania ich pełnej legalności przez państwo, a następnie wykonywania ich bezpłatnie przez pracowników służby zdrowia+. Pomimo upływu lat, te słowa nic nie straciły ze swej aktualności" – ocenił rzecznik Episkopatu.
Jego zdaniem, Jan Paweł II "chronił życie każdego człowieka, szczególnie słabego: nienarodzonego, niepełnosprawnego, chorego czy w podeszłym wieku".
Rzecznik KEP przypomniał fragment "Evaneglium Vitae", w którym św. Jan Paweł II napisał: "Można odnieść wrażenie, że wszystko odbywa się z pełnym poszanowaniem praworządności, przynajmniej w tych przypadkach, gdy prawa dopuszczające przerywanie ciąży lub eutanazję zostają przegłosowane zgodnie z tak zwanymi zasadami demokratycznymi. W rzeczywistości mamy tu jednak do czynienia jedynie z tragicznym pozorem praworządności, zaś ideał demokratyczny — który zasługuje na to miano tylko wówczas, gdy uznaje i chroni godność każdej osoby — zostaje zdradzony u samych podstaw".
Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że "głosy mówiące, że ochrona życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci jest +antychrześcijańska+ lub +antyludzka+ są głosami przeciwko najbardziej bezbronnym, przeciw prawu naturalnemu i wbrew nauczaniu św. Jana Pawła II".
Jana Pawła II ogłosił świętym papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku. Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny był rekordowo krótki.(PAP)
autorka: Iwona Żurek
iżu/ js/