Religia

13.07.2019

Rzecznik KEP: Polacy mają pielgrzymowanie w genach

Pątnicy z grupy św. Brata Alberta wyruszają na trasę 39. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki z Jarosławia na Jasną Górę. 05.07.2019. Fot. PAP/D. Demanowicz Pątnicy z grupy św. Brata Alberta wyruszają na trasę 39. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki z Jarosławia na Jasną Górę. 05.07.2019. Fot. PAP/D. Demanowicz

Polacy znani są na świecie ze swojego zamiłowania do pielgrzymowania. Pielgrzymują przez cały rok. Mają po prostu pielgrzymowanie w genach – mówi PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodał, że według danych CBOS ok. 7 mln Polaków rocznie odwiedza miejsca kultu. 32 proc. deklaruje, że przynajmniej raz w ciągu swojego życia uczestniczyło w pielgrzymce. W Polsce istnieje ponad 500 sanktuariów, z których największe to Jasna Góra, Licheń, Łagiewniki czy Kalwaria Zebrzydowska.

"Polacy najchętniej pielgrzymują w grupach parafialnych, a także z rodziną czy znajomymi. Wspólne pielgrzymowanie buduje ludzką wspólnotę i więzi, które nieraz trwają przez całe życie. Pielgrzymowanie uczy również takich wartości jak solidarność, pomoc, bycie razem. Pielgrzymowanie to szkoła życia” – podkreślił rzecznik episkopatu Polski.

Poinformował, że w tym roku pielgrzymom będzie pomagać na trasie mobilna aplikacja Bonafide – Polska Pielgrzymuje, którą pielgrzymi otrzymają na swoje smartfony. Pod tym samym hasłem trwa akcja #PolskaPielgrzymuje, polegająca na tym, że pielgrzymi dzielą się zdjęciami i wrażeniami z pielgrzymki w mediach społecznościowych.

Według danych CBOS ok. 7 mln Polaków rocznie odwiedza miejsca kultu. 32 proc. deklaruje, że przynajmniej raz w ciągu swojego życia uczestniczyło w pielgrzymce. W Polsce istnieje ponad 500 sanktuariów, z których największe to Jasna Góra, Licheń, Łagiewniki czy Kalwaria Zebrzydowska.

Rzecznik powiedział, że dyrektor jednej z pieszych pielgrzymek opowiadał, jak umieścił w mediach społecznościowych filmik ze swojej pielgrzymki, który po krótkim czasie miał 300 tys. odsłon.

"Jest to dobra metoda zachęcania innych do podjęcia trudu pielgrzymkowego i wyruszenia na trasę w wybranej przez siebie intencji modlitewnej” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

"Ewenementem na skalę światową są także pielgrzymki duchowe w Polsce. Kto nie może pójść pieszo łączy się duchowo i przez okres pielgrzymki przychodzi do kościoła na mszę świętą lub na osobistą modlitwę w konkretnej intencji. Od kilku lat wiele osób podejmuje właśnie duchowe pielgrzymowanie" – podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik episkopatu.

CZYTAJ TAKŻE

W Kościele pielgrzymowano od II w. do miejsc świętych w Palestynie (Jerozolima), a od III w. do grobów apostołów męczenników (Rzym) i miejsc przechowywania relikwii. Od późnego średniowiecza pielgrzymki stały się masowe, podejmowane indywidualnie lub grupowo. Szczególnie popularnym miejscem było i jest Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Historia pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę sięga początków istnienia klasztoru. Duże zorganizowane grupy przybywają tu od XV w. Pierwsza zorganizowana pielgrzymka piesza dotarła do sanktuarium w 1434 r., kiedy po odrestaurowaniu obrazu Matki Bożej, zniszczonego po rabunkowym napadzie na klasztor, w uroczystej procesji przeniesiono go z Krakowa do Częstochowy.

Organizowana przez warszawskich paulinów pielgrzymka warszawska została zapoczątkowana w 1717 r. Jej trasa liczy 248 km, a wędrówka trwa dziewięć dni. Pątnicy docierają do Częstochowy 14 sierpnia, by następnego dnia wziąć udział w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanym też Świętem Matki Bożej Zielnej.

W sierpniu na Jasną Górę pielgrzymuje też od 1981 r. młodzież akademicka i ze szkół średnich archidiecezji warszawskiej. Idzie szlakiem zapomnianych staropolskich sanktuariów maryjnych, m.in: Matki Boskiej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, sanktuarium św. Anny w Smardzewicach, sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia i sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL