"Różaniec do granic" to największe wydarzenie modlitewne w Europie po Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Na sobotę zaplanowane jest odmawianie różańca wzdłuż granic Polski.
W ramach ogólnopolskiej inicjatywy "Różaniec do granic" w święto Matki Bożej Różańcowej w 320 kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski zostanie podjęta modlitwa o pokój dla Polski i całego świata. Uczestnicy zgromadzą się w kościołach o godz. 10.30, tam wysłuchają konferencji, będą uczestniczyć we mszy o godz. 11 i adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie przejdą lub przejadą do wyznaczonych "stref modlitwy" - ma ich być ok. 4 tys. - w których o godz. 14.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa.
Jak podkreślił w komunikacie przesłanym PAP ks. Paweł Rytel-Andrianik, relację z wydarzenia będzie można śledzić m.in. w mediach społecznościowych pod hashtagiem #RozaniecDoGranic.
"Na granicach, górskich szlakach, ale także w kościołach, kaplicach i domach – kilka milionów Polaków odmówi różaniec. To największe wydarzenie modlitewne w Europie po Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r." – zaznaczył ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że zainteresowanie tym wydarzeniem przerosło oczekiwania organizatorów, którzy są osobami świeckim.
"Zachęcamy także do modlitwy w domach. Wiemy też, że wiele parafii organizuje specjalne nabożeństwa. O modlitwę różańcową prosiła Maryja podczas objawień w Fatimie i Gietrzwałdzie, których 100. i 140. rocznicę obchodzimy w tym roku" – powiedział ks. Rytel-Andrianik.
Rzecznik episkopatu przypomniał także, że św. Jan Paweł II mówił, że różaniec jest jego ukochaną modlitwą. "Ojciec Święty zwracał uwagę na prostotę, ale zarazem głębię różańca. Podkreślał, że żeby go odmawiać, potrzebna jest pokora, na co wskazywało także wielu świętych" – zaznaczył.
Organizatorem "Różańca do granic" jest fundacja "Solo Dios Basta", która powstała w czerwcu 2015 r. z inicjatywy grupy świeckich ewangelizatorów, rekolekcjonistów i filmowców. Była organizatorem m.in. Wielkiej Pokuty, która 15 października 2016 r. zgromadziła na Jasnej Górze ok. 150 tys. osób. (PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ karo/