Na wiosnę 2018 r. do Dworu Artusa w Gdańsku wróci - w formie repliki - rzeźba leżącego jelenia z autentycznym porożem, stanowiąca dawniej część wystroju wnętrza tego znanego w mieście XV-wiecznego zabytku.
Jak poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Andrzej Gierszewski, rekonstrukcja rzeźby będzie możliwa dzięki umowie, jaką MHMG podpisało z Bractwami Ławami Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece.
„Niemiecka strona sfinansuje koszt wykonania repliki w kwocie 16,5 tys. euro, pochodzących ze zbiórki. Oprócz rzeźby jelenia odtworzone zostaną też mniejsze elementy, w tym aniołek zdobiący herb Królestwa Polskiego. Całość zostanie wykonana w gdańskim warsztacie artysty Stanisława Wyrostka” – wyjaśnił PAP Gierszewski.
Rzeźba leżącego jelenia znajdowała się dawniej na ścianie zachodniej nad Ławą Św. Rejnolda.
Gierszewski podkreślił, że we wnętrzu Dworu Artusa, który należy do najbardziej rozpoznawalnych zabytków Głównego Miasta w Gdańsku, znajdują się zarówno oryginały, jak i rekonstrukcje dzieł. „Do tej grupy należą głównie wielkoformatowe obrazy, których nie udało się wywieźć w latach 1943-1945, albo te które zaginęły po II Wojnie Światowej” - dodał.
Według szacunku muzealników, przywrócenie pierwotnych elementów w postaci kopii do wnętrza Dworu Artusa wyniesie ok. miliona złotych.
W myśl zawartej w sobotę umowy między MHMG a Bractwami Ławami Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece dla gdańskiego obiektu muzealnego ma też być wykonana część rzeźb należących do zespołu przedstawiającego Kąpiel Diany z metamorfozą Akteona, który znajdował się na wschodniej ścianie Dworu Artusa nad Ławą Malborską.
Rzecznik prasowy MHMG poinformował, że koszt odtworzenia tych elementów szacowany jest na ok. 300 tys. zł i w tej chwili ani organizacja z Lubeki, ani muzeum nie są w stanie tego sfinansować.
Obecny Dwór Artusa wzniesiono w latach 1478-81. Był miejscem spotkań, narad i zabaw stowarzyszeń kupieckich skupionych w tzw. Ławach. Nazwa obiektu kojarzy się z postacią króla Artura (Artusa), bohatera legend celtyckich. Podobne Dwory Artusa znane były w wiekach średnich także w Anglii, Hiszpanii, Flandrii i Niemczech.
Renesansową fasadę budynku w Gdańsku wykonano w 1617 r. według projektu Abrahama van den Blocka. Zdobią ją m.in. trzy ostrołukowe okna oraz kamienny portal z płasko rzeźbionymi podobiznami króla Zygmunta III i królewicza Władysława.
W marcu 1945 r. Dwór Artusa został częściowo zniszczony. Po 1990 r. przeznaczony został na obiekt muzealny jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Dwór Artusa jest też miejscem istotnych wydarzeń w życiu miasta, organizuje się tu m.in. ważne konferencje, uroczyste sesje Rady Miasta oraz przyjmuje ważne osobistości.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
edytor: Paweł Tomczyk
rop/ pat/