Za duchową stolicę diecezji zielonogórsko-gorzowskiej uznaje się Rokitno położone w północnej części województwa lubuskiego. W tej malowniczej wsi znajduje się sanktuarium maryjne z cudownym obrazem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.
Historia obrazu nie jest do końca znana. Namalowany został na początku XVI w. na drewnie lipowym. Widnieje na nim popiersie Matki Bożej na złoconym tle, z charakterystycznie odsłoniętym uchem, dlatego też Matkę Bożą Rokitniańską nazywa się Cierpliwie Słuchającą.
W 1669 r. opat cystersów w Bledzewie Kazimierz Jan Opaliński przywiózł obraz do Rokitna i umieścił w tamtejszym kościele. W 1670 r. obraz został uznany za cudowny. Ustalono również, że pozostanie na stałe w Rokitnie.
Kościół pw. Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej został wyniesiony do rangi bazyliki mniejszej przez papieża Jana Pawła II w 2001 r. podarował on także Rokitniańskiej Pani papieską, złotą różę.
Sanktuarium w Rokitnie tętni życiem przez cały rok, jednak najwięcej pielgrzymów przybywa do niego podczas świąt kościelnych i innych ważnych dla diecezji wydarzeń. To także miejsce chętnie odwiedzane przez turystów.
Na terenie sanktuarium znajdują się Domy Pielgrzyma oraz muzeum z kolekcją papieską świętego Jana Pawła II, w którym można obejrzeć sutannę papieża Polaka, a także wiele pamiątek z jego licznych pielgrzymek.
Innym, szczególnym miejscem są ogrody rozciągające się bezpośrednio za bazyliką. Znajdują się tam błonia rokitniańskie otoczone starannie wypielęgnowaną roślinnością, pośród której znajdują się kaplice i rzeźby. Słynna jest także składająca się z 32 stacji Kalwaria Rokitniańska - jedyne takie miejsce w zachodniej Polsce.
W Rokitnie parafia istniała w XII w. W 1333 r. powstał pierwszy drewniany kościół. Był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany. Wieś miała obowiązki lenne wobec cystersów z Bledzewa. Drewnianą świątynię, która była za mała, by pomieścić wciąż rosnącą rzeszę pielgrzymów, zastąpił murowany kościół. Jego konsekracja miała miejsce w 1748 r.
Z danych Sanktuarium w Rokitnie wynika, że każdego roku odwiedza je ok. 300 tys. pielgrzymów i turystów z Polski i zagranicy. (PAP)
mmd/ mow/